- To są grupy młodzieżowe, które same wymyślają i generują pomysły na działania i akcje charytatywne, pomocowe, ale to są też grupy, które my angażujemy we wszystko co się dzieje w naszych oddziałach - mówi Kamil Raczyński z lubelskiego PCK. - Np. lubelska Grupa SIM od początku roku szkolnego w Lublinie jeździ po szkołach i robi pokazy i warsztaty pierwszej pomocy.
Żeby zostać takim wolontariuszem trzeba mieć skończone 14 lat, uśmiech na twarzy, chęć zrobienia czegoś fajnego i trochę wolnego czasu.
Jak przyznają sami wolontariusze, taki wolontariat to świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu, który zamiast marnować na siedzenie przed telewizorem, komputerem, czy z telefonem w ręku, można przeznaczyć na pomaganie innym.
- Bardzo mi się spodobało, ponieważ jest to szansa na rozwijanie swoich zainteresowań, też takie spędzanie czasu poza szkołą, poznawanie nowych ludzi i taki odpoczynek od codziennej pracy, szkoły, obowiązków - mówi Julka, która działa jako wolontariusz w lubelskiej Grupie SIM ponad 2 lata. - Ten wolontariat dał mi śmiałość, pewność siebie i chęć do wychodzenia do ludzi z własną inicjatywą.
- Mi się bardzo spodobali ludzie, atmosfera i ogólnie pomaganie ludziom. Wolontariat w PCK dał mi radość i satysfakcję z pomagania - mówi Agata, która jest wolontariuszką około 4 lata. - Nauczyłam się dużo, między innymi rozmawiania z innymi ludźmi, pomagania wszystkim bez wyjątku. Byłam taką cichutką, nieśmiałą osobą, a teraz jestem bardzo otwarta.
Żeby dołączyć do wolontariatu w ramach Grup SIM PCK w województwie lubelskim wystarczy wejść na stronę pck.lublin.pl i wypełnić ankietę. Rekrutacja jest prowadzona w 16 miastach naszego regionu, w tym w Lublinie, w Puławach, w Kraśniku, w Tomaszowie Lubelskim i w Zamościu.
Polecany artykuł: