Lubelski okulista doceniony w Ukrainie. Nagorodę przyznano m.in. za leczenie rannych

i

Autor: UMlub Prof. dr hab. n. med. dr h. c. Robert Rejdak

Nagrody w medycynie

Lubelski okulista doceniony w Ukrainie. Nagorodę przyznano m.in. za leczenie rannych

2023-11-15 14:44

Profesor Robert Rejdak został uhonorowany doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego we Lwowie. Szef Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie odbierze tytuł już 16 listopada podczas uroczystości w Ukrainie.

To dla mnie ogromne wyróżnienie i zaszczyt – mówi nam prof. Robert Rejdak, dodając jednak, że to zasługa wieloletnich relacji lubelsko-lwowskich.

Nagroda tym bardziej cieszy, że wręcza ją środowisko lwowskie, a to właśnie lwowianin zakładał lata temu lubelską okulistykę – przypomina prof. Rejdak.

Mowa o prof. Tadeuszu Krwawiczu, zwanym ojcem lubelskiej okulistyki, twórcy m.in. kriochirurgicznej metody leczenia zaćmy. Lekarz przyjechał do Lublina ze Lwowa w 1944 roku. – We Lwowie ukończył studia medyczne w zakresie okulistyki – podkreśla prof. Rejdak. – Teraz okulistyka lubelska wraca więc do tego miasta. Ja jestem jej reprezentantem – dodaje z dumą.

Wraca też niestety w kontekście wojennym. To właśnie w Lublinie powstał centralny i interdyscyplinarny zespół pomocy poszkodowanym. – Przez cały ten czas ich konsultujemy i operujemy, zarówno zdalnie, jak i na miejscu – podkreśla Rejdak.

To dzieci, ludzie młodzi i starsi. Leczyliśmy i operowaliśmy najcięższe zranienia oka – mówi profesor.

Przez 10 ostatnich lat lubelski ośrodek szkolił także lekarzy i studentów z Ukrainy w zakresie chirurgii oka, nie tylko w Lublinie, ale i w Warszawie, czy w Lugano w Szwajcarii.

Prof. Robert Rejdak doceniony przez kolegów z Ukrainy został także za wprowadzanie nowych technologii w medycynie. Chodzi m.in. o okulistykę cyfrową i projekty telemedyczne. Lekarze pod kierownictwem specjalisty z powodzeniem realizują takie programy, jak: „dobrze widzieć” czy „okobus”.

Ośrodek z Lublina dostał niedawno dofinansowanie do kolejnego już zabiegu. Chodzi o crosslinking i leczenie stożka rogówki.

To z kolei schorzenie o wieloczynnikowym tle. Dotyka młodych ludzi w wieku licealnym i studenckim. Jeśli nie wprowadzimy odpowiednio wcześnie leczenia, może doprowadzić do poważnego uszkodzenia widzeniatłumaczył nam w sierpniu w czasie jubileuszu 75-lecia lubelskiej okulistyki lekarz.

Specjaliści stawiają także coraz śmielej na badania genetyczne czy podejście interdyscyplinarne w terapii, współpracując z neurochirurgami, pediatrami i neurologami.

Od sztucznej inteligencji po naukę resyscytacji, czyli Piknik Naukowy w Lublinie

Uroczystości wręczenia tytułu honorowego profesorowi Robertowi Rejdakowi odbędą się jutro o godzinie 13:00 czasu polskiego na Uniwersytecie Medycznym we Lwowie. 

Nalot kryminalnych na mieszkanie w Toruniu. 26-latek i jego partnerka zatrzymani. Oto, co znaleźli policjanci