"Ważną rolą Politechniki jest też dbanie o to, by skarby naszego dziedzictwa naturalnego dotarły do jak największej rzeszy odbiorców."
Muzeum kojarzy nam się z historią. W Politechnice Lubelskiej co prawda nie uprawiamy nauk historycznych, ale przecież rozwiązania, teorie, prawdy, które prezentujemy, zostały wypracowane w przeszłości i bardzo ważnym jest by wiedzieć jak do tych rozwiązań dochodziło. Ja sam jestem miłośnikiem historii techniki i nawet prowadzę taki wykład. Mamy wydział budownictwa architektury, gdzie studiują studenci na rozwiązaniach, które powstawały nawet setki czy tysiące lat temu. Bardzo się cieszę, że Politechnika Lubelska wykracza już poza czyste zastosowania, czyste okręgi techniczne i zwiększa swoją rolę również kulturotwórczą, a także w zakresie zachowania dziedzictwa narodowego. - mówi profesor Zbigniew Pater, rektor PL.
To kolejne porozumienie lubelskiego skansenu z uczelnią.
Chciałem podkreślić, że jest to druga taka umowa partnerska Muzeum Wsi Lubelskiej. Wcześniej była to umowa z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, bo przecież Muzeum to nie tylko budynki, ale również zwierzęta oraz roślinność. Natomiast dzisiaj jesteśmy komplementarni, bo zamykamy tą naszą historię Muzeum Wsi Lubelskiej. Otwiera się przed nami nowa nadzieja i cieszę się, że możemy współpracować z tak wybitną, z tak dobrą uczelnią. Także wszyscy się cieszymy tę współpracę, a myślę, że jej efekty będą już niedługo widoczne dla wszystkich odwiedzających - mówi Bartłomiej Bałaban, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej.
W ramach współpracy i przy użyciu najnowszych technologii mają powstać m.in. makiety 3D, rysunki i plansze, które mają wzbogacić ofertę skansenu.
![Lublin Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-vaga-Y8yG-hNMK_lublin-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)
Zobacz także naszą galerię zdjęć: „Stary” dworzec PKS w Lublinie jeszcze nie zostanie zlikwidowany