- To rozwiązanie było testowane przez pół roku - mówi prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej. - Nie będziemy skazani tylko na jedną bibliotekę - własną, ale będziemy mogli korzystać z wszystkich bibliotek uczelni lubelskich. My się doskonale uzupełniamy, te biblioteki są komplementarne.
Do Związku Uczelni Lubelskich należy Politechnika Lubelska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny. Katolicki Uniwersytet Lubelski obecnie jest uczelnią stowarzyszoną. To właśnie KUL dysponuje najstarszą biblioteką.
- Biblioteka Uniwersytecka jest biblioteką najstarszą w naszym regionie. Ona obejmuje tą główną bibliotekę na ul. Chopina, ale też biblioteki specjalistyczne - mówi Siostra prof. Beata Zarzycka, prorektor ds. nauki i kadr Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. - Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli nasz księgozbiór udostępniać szerszemu gronu czytelników, ale również, że nasi naukowcy i studenci będą również korzystać z księgozbiorów zaprzyjaźnionych lubelskich uczelni.
Jak korzystać z takiej karty?
- Należy się udać do swojej biblioteki macierzystej i tam Państwa dane zostaną wgrane do aplikacji i na tej podstawie będziecie Państwo mogli korzystać z innych bibliotek - mówi dr Katarzyna Weinper, dyrektor Centrum Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Lubelskiej. - Wystarczy później wybrać bibliotekę, do której będziecie chcieli pójść i tam wylegitymować się legitymacją studencką, czy doktoranta, czy pracowniczą, bądź na podstawie dowodu osobistego, czy też zaświadczenia z kadr.
Wirtualna Karta Biblioteczna umożliwia bezpłatne korzystanie z zasobów bibliotek na zasadzie wzajemności. Gdy nie oddamy książki na czas, wówczas za jej przetrzymanie zapłacimy zgodnie z cennikiem danej biblioteki.