Polecany artykuł:
- Umówić się na szczepienie mobilne należy poprzez swojego lekarza POZ lub pielęgniarkę opieki długoterminowej - mówi Karol Tarkowski, dyrektor lubelskiego NFZ. - To oni muszą dokonać oceny, czy taki pacjent rzeczywiście wymaga szczepienia w domu. Więc bardzo prosimy, aby umawiać się właśnie za ich pośrednictwem. Lekarz skontaktuje się z takim mobilnym punktem szczepień w celu przekazania danych. To punkt szczepień będzie bezpośrednio z pacjentem lub jego opiekunem prawnym umawiał datę takiego szczepienia.
Jeden z 10 wyjazdowych zespołów szczepiennych w województwie lubelskim mieści się w Lublinie w Instytucie Medycyny Wsi. Tam już dużo wcześniej wykonywane były szczepienia wyjazdowe.
- Zgłaszały się do nas osoby, które wymagały szczepienia w domu i mieliśmy już zorganizowany zespół wyjazdowy - mówi Magdalena Czarkowska, zastępca dyrektora ds. medycznych w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie. - Teraz punkt mobilny został wzmocniony. U nas zostały zorganizowane zespoły wyjazdowe, w skład których wchodzi lekarz i pielęgniarka. Oni na miejscu pacjenta kwalifikują do szczepienia. To nie jest takie szczepienie jak w punkcie. To są rzeczywiście osoby, które wymagają zaszczepienia w domu, mieszkają w trudnych warunkach, są niepełnosprawne. Musi pojechać zespół w pełni wykwalifikowany. Z takim pacjentem trzeba zostać po zaszczepieniu w celu obserwowania czy nie pojawiają się objawy.
Aktualnie w regionie mamy 420 populacyjnych punktów szczepień. 328 z nich zadeklarowało szczepienie pacjentów w ich miejscu zamieszkania. W tym będą ich wspierały właśnie specjalne punkty wyjazdowe. A te w naszym województwie mieszczą się w Kazimierzu Dolnym, Lublinie, Ludwinie-Kolonii, Opolu Lubelskim, Łukowie, Białej Podlaskiej, Krasnystawie, Chełmie, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu.
Polecany artykuł: