Przewodnicząca Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina Marta Goździowska-Łupkowska poinformowała PAP we wtorek wieczorem, że podczas tegorocznej kwesty na cmentarzu przy ul. Lipowej zebrano około 85 tys. zł.
„Ostatni dzień zbiórki przyniósł nam ponad 54 tys. złotych. Jest to imponująca kwota. Przez pierwsze dwa dni zebrano w sumie około 30 tys. zł” – podała organizatorka, porównując, że w zeszłoroczna kwesta zakończyła się z wynikiem ok. 65 tys. zł. – „Bardzo nas cieszy, że udało się uzyskać większą kwotę niż rok temu. Z całą pewnością można powiedzieć, że trzy wytypowane wcześniej nagrobki, zostaną odnowione” – powiedziała Goździowska-Łupkowska.
Sprecyzowała, że chodzi o XIX-wieczne pomniki Wandy Łysakiewicz, rodziny Holzerów i Konstancji Gerlicz.
W ciągu trzech dni kwestowała blisko setka osób
36. kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków przy ul. Lipowej trwała w tym roku trzy dni, od niedzieli do wtorku. W sumie kwestowało około 100 osób - młodzież lubelskich szkół oraz znani lublinianie: przedstawiciele władz, parlamentarzyści, artyści, adwokaci. Oficjalne podsumowanie zbiórki odbędzie się 23 listopada w Trybunale Koronnym.
W ciągu 35 lat kwesty na cmentarzu przy Lipowej w Lublinie odnowionych zostało około 300 zabytkowych nagrobków.
Cmentarz przy ul. Lipowej – rys historyczny
Cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie ma wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter. Pochowani są tu katolicy, prawosławni i ewangelicy. Założony został w końcu XVIII wieku, daleko poza ówczesnymi granicami miasta. Z biegiem lat nekropolia znalazła się w centrum Lublina. Najstarsze nagrobki, członków loży wolnomularskiej, pochodzą z 1811 r.
Na cmentarzu przy ul. Lipowej spoczywają m.in. poeta Józef Czechowicz, kaznodzieja ks. Piotr Ściegienny, bibliofil Hieronim Łopaciński a także kupiec Jan Mincel opisany przez Bolesława Prusa w powieści "Lalka". Pochowani są tu żołnierze polscy, niemieccy, ukraińscy, austriaccy, rosyjscy. W części katolickiej cmentarza znajduje się mogiła powstańców styczniowych, a w części prawosławnej - żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej atamana Semena Petlury, którzy w 1920 r. byli sojusznikami Polski w walkach z bolszewikami.
Polecany artykuł: