Kule składające się na fontannę w Parku Ludowym zostały uszkodzone na początku marca, tuż po otwarciu parku dla mieszkańców. Wgniecenia zauważono w sumie w 11 kulach. Trwa policyjne śledztwo które ma ustalić sprawców uszkodzenia elementów fontanny.
Jak wyjaśnia Urząd Miasta w Lublinie, tylko całkowita wymiana kul na nowe pozwoli na utrzymanie gwarancji ze strony wykonawcy.
Sprawą dewastacji kul nadal zajmuje się Policja, stąd aktualnie nie podejmujemy żadnych decyzji w zakresie napraw. Uszkodzenia kul, poza aspektem estetycznym, nie wpływają na pracę fontanny. Zgodnie z informacją uzyskaną od wykonawcy, tylko wymiana kul na nowe - nie naprawa - utrzyma gwarancję fontanny - wyjaśnia Monika Głazik z Urzędu Miasta Lublin.
Szacowany koszt wymiany kul wynosi ponad 70 tys. zł. Do czasu zakończenia działań policji, Ratusz nie będzie dokonywać żadnych wymian. Co więcej, uszkodzenia kul zostały zgłoszone do ubezpieczyciela i urzędnicy będą domagać się odszkodowania.
Na uruchomienie fontann w Parku Ludowym – podobnie jak na pierwsze pokazy Fontanny Multimedialnej na Pl. Litewskim – jeszcze poczekamy. To z powodu wydłużonych obostrzeń związanych ze stanem epidemii w Polsce. Uruchomienie tych atrakcji będzie zależało od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju. A ta - jest bardzo dynamiczna. Jak na razie, Urząd Miasta nie może wskazać żadnego konkretnego terminu uruchomienia miejskich fontann.
Co zmieniło się w ostatnich tygodniach w Parku Ludowym?
Zostały już wykonane drobne prace związane z utwardzeniem nawierzchni pod urządzeniami, które zapowiadaliśmy. Grunt pod urządzeniami na placach zabaw i pod linariami został wysypany piaskiem. Wymieniono podłoże przy urządzeniach akustycznych, które zastąpiono nawierzchnią ze żwiru, a także wykonano fragment utwardzonego dojścia do naturalnych torów rowerowych – wymienia Głazik.
Jak dodają miejscy urzędnicy, zieleń na terenie Parku Ludowego jest stale utrzymywana w ramach zawartej kompleksowej umowy. Wykonawca zobowiązany jest do utrzymania terenów zieleni w czystości, pielęgnacji drzew, krzewów, koszenia trawników, grabienia liści, a także utrzymywania w należytym stanie obiektów małej architektury. Obecnie przeprowadzane są zabiegi pielęgnacyjne w koronach drzew, skupinach krzewów, a także prace porządkowe - m.in. usuwanie odrostów i samosiewów, wywróconych pni i obłamanych konarów drzew.