Podpisanie umowy o wspolpracy z UNHCR Polska

i

Autor: Tomasz Koryszko/KUL

Nauka

KUL i UMCS będą wspierać uchodźców. Chodzi o pomoc prawną, psychologiczną i materialną

2023-12-17 11:19

Przedstawiciele Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej podpisali list intencyjny o współpracy z Biurem Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR). Na uczelniach mają być prowadzone między innymi badania nad zagadnieniami związanymi z problematyką uchodźców.

Dokument został podpisany 15 grudnia 2023 przez prorektora ds. studentów, doktorantów i rozwoju dr hab. Beatę Piskorską, prof. KUL, prorektora ds. rozwoju i współpracy z gospodarką prof. dr hab. Zbigniewa Pastuszaka z UMCS i Dyrektora Biura Terenowego UNHCR Marco Procacciniego.

Lubelskie uczelnie od dawna angażują się w pomoc uchodźcom. W tym także KUL - wylicza zastępczyni rzecznika prasowego KUL Monika Stojowska:

Działalność KUL od lat skupia się na różnorodnym wsparciu osób potrzebujących, w tym także uchodźców. Czego przykładem może być szeroka pomoc dla ukraińskich uchodźców zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie. Ta pomoc była systemowa. Obejmowała nie tylko wsparcie materialne, ale także i psychologiczne oraz prawne.

Chodzi także o rozwój badań naukowych - mówił Marco Procaccini, Dyrektor UNHCR:

Rolą uczelni oraz takich organizacji jak UNHCR jest nie tylko wspieranie uchodźców, lecz również poszukiwanie innowacyjnych metod w rozwiązywaniu problemów poprzez badania naukowe. Jedynie 7% uchodźców na świecie ma dostęp do studiów uniwersyteckich.

Uchodźcy przebywający w Lublinie mogą także liczyć na darmową pomoc medyczną. To dzięki współpracy KULu z Fundacją Zdorovo, która stworzyła projekt Polikliniki Zdorovo. Jej celem jest prowadzenie ukraińskojęzycznej infolinii, przez którą można zapisać się do lekarza, a także prowadzenie portalu na którym uchodźcy zapoznać się z polskim systemem medycznym.

Kolejka ciężarówek do przejścia granicznego w Dorohusku

Od końca listopada 2023 roku w przychodni Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaczęła przyjmować pacjentów lekarka pochodząca z Ukrainy Anna Terletska. 

Od teraz wszyscy potrzebujący wizyty u lekarza rodzinnego, mogą zapisać się do pani doktor, aby otrzymać konsultację lekarską w języku ukraińskim, rosyjskim lub polskim. Wizyty odbywają się w ramach NFZ, czyli są bezpłatne dla każdej osoby posiadającej ubezpieczenie w NFZ lub status UKR. Numer ukraińskojęzycznej infolinii dla zapisu do lekarza +48 815 032 278.