Transparenty przed budynkiem UMCS w Lublinie
O 10.00, czyli godzinę przed uroczystością wręczenia tytułów, zaplanowana odbyła się manifestacja przeciw nadaniu tytułu doktora honoris causa UMCS pod hasłem „Dość wrogiej, antypolskiej narracji na świecie!”.
– Nie pozwólmy zadeptać dorobku naszych dziadów, których krwią do dziś dnia nasiąknięta jest Polska ziemia. Dnia 25 listopada 2024 r. o godz. 10:00 przy budynku Wydziału Prawa i Administracji UMCS (pl. Marii Skłodowskiej-Curie 5, Lublin) na okoliczność uroczystości nadania tytułów doktora honoris causa trzem wybitnym Polakożercom: Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk, odbędzie się pikieta środowisk Polaków zbulwersowanych decyzją senatu i Rektora UMCS – pisze organizator wydarzenia Waldemar Polak w mediach społecznościowych.
Na pikiecie pojawił się garstka osób, które stanęły z flagami i transparentami: „To nie nasza wojna”.
Doktorat honorowy od UMCS dla trzech Polek
25 listopada 2024 r. o godz. 11:00 w Auli Uniwersyteckiej na Wydziale Prawa i Administracji UMCS (pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5, Lublin) odbyła się uroczystość nadania tytułów doktora honoris causa paniom: Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk.
- Społeczność Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest pod wrażeniem ogromnego dorobku każdej z wymienionych kobiet, które są znane i cenione nie tylko w kraju, ale i na świecie – czytamy w komunikacie.
Laureatki honorowego tytułu zdecydowały się na osobiste odebranie nagrody. Jak się okazuje, nie tylko na uczelni pojawią się te znane nazwiska. W poniedziałek (25.11) w Teatrze Starym o godz. 17.00 odbędzie się projekcja filmu „Zielona granica”, gdzie gościem honorowym będzie reżyserka Agnieszka Holland.
Kim są laureatki tego zaszczytnego tytułu?
Anne Applebaum to pisarka, publicystka i dziennikarka. Absolwentka Yale University i London School of Economics. Studiowała również na Uniwersytecie Oxfordzkim. Publikowała w czołowych czasopismach o globalnym zasięgu. Pracowała w takich miejscach jak np. „The Washington Post”. W 2004 r. otrzymała prestiżową Nagrodę Pulitzera za książkę pt. „Gułag”.
Agnieszka Holland jest wybitną reżyserką filmową i teatralną, scenarzystką filmową. Początkowo tworzyła za granicą. Jej produkcje, np. „Gorzkie żniwa” i „Europa, Europa” były nominowane do Oscara. W 2007 r. wróciła ze swoimi filmami do Polski. Od tamtego czasu nakręciła m.in.: „W ciemności” (film z 2011 r. nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny), „Obywatel Jones” (produkcja z 2019 r. nagrodzona Złotymi Lwami na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni), „Zielona granica” (film z 2023 r., który otrzymał Nagrodę Specjalną Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji). Jako pierwsza kobieta w historii była przewodniczącą Europejskiej Akademii Filmowej. Pełniła tę funkcję w latach 2021–2024.
Olga Tokarczuk to wybitna polska pisarka, eseistka, autorka opowiadań i powieści. Jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (2018). Otrzymała Nagrodę Literacką „Nike” za powieści: „Bieguni” (2008) i „Księgi Jakubowe” (2015) oraz Nagrodę Literacką „Nike” Czytelników za: „Prawiek i inne czasy” (1997), „Dom dzienny, dom nocny” (1999), „Grę na wielu bębenkach” (2002), „Biegunów” (2008), „Księgi Jakubowe” (2015). Jest również laureatką wielu innych prestiżowych nagród literackich, np. The Man Booker International Prize i Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego (2023).
Zobacz także: Holland, Tokarczuk i Applebaum wyróżnione