Plac Litewski. Serce Lublina
Trzeba przyznać, że owy Plac Litewski jest jedną z atrakcji Lublina. Teren dzisiejszego placu znajdował się pomiędzy głównym traktem handlowym miasta a starą drogą biegnącą wzdłuż posiadłości świętoduskich ku Wieniawie.
- Zarys miejsca, na którym zlokalizowany jest dzisiejszy plac Litewski można znaleźć na planie Lublina z 1783 roku. Teren dzisiejszego placu znajdował się poza zwartą zabudową Krakowskiego Przedmieścia. Od tego miejsca rozciągały się tereny należące do jurydyk ziemiańskich i kościelnych – czytamy na stronie urzędu miasta.
Na Placu Litewskim znajduje się popularne miejsce jakim jest fontanna multimedialna. Czyli strefa odpoczynku i placu zabaw uzupełniających przestrzeż wypełnioną zabytkami i pomnikami.
Jak się okazuje: - W lecie szukając ochłody dzieci kąpią się w fontannach na Placu Litewskim – przyznaje w swoje interpelacji radny Roberta Derewendy.
- W Lublinie są tylko dwa miejsca z basenami odkrytymi. Malutki basen znajduje się w kompleksie MOSiR. „Bystrzyca" przy al. Zygmuntowskich, drugi kompleks - Słoneczny Wrotków jest czynny tylko w okresie wakacyjnym. W lecie szukając ochłody dzieci kąpią się w fontannach na Placu Litewskim – czytamy w interpelacji. Jak dodaje: - Należy również zauważyć, że mieszkańcy miasta mogą w chwili obecnej w okresie letnim korzystać z odkrytych basenów na Słonecznym Wrotkowie, pozostającym w zarządzie Miejskiego Ośrodka Sporu i Rekreacji „Bystrzyca” w Lublinie Sp. z o. o., jak również z basenów zewnętrznych w kompleksie Aqua Lublin. Niewątpliwie znaczącą rolę w tym przedsięwzięciu musiałby odegrać Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji "Bystrzyca" w Lublinie sp. z o. o., który jako zarządca kompleksu Słoneczny Wrotków powinien dostrzegać oczekiwania klientów przez co zaproponuje rozwiązania dostosowane do ich potrzeb, a także zagwarantuje funkcjonowanie kompleksu w przyszłości.
Będą czy nie? Co dalej z odkrytymi basenami?
Jak przyznaje ratusz, urząd miasta nie przewiduje budowy odkrytych basenów na terenie miasta.
- Budżet Gminy Lublin oraz wieloletnia prognoza finansowa nie przewidują w najbliższych latach budowy odkrytych basenów na terenie miasta Lublin – czytamy w odpowiedzi.
ZOBACZ TAKŻE: Wybudowany w w połowie XVII wieku zdobi centrum Lublina. Historia Pałacu Parysów