Kompleksowo aktywni to nowy projekt dla mieszkańców województwa. USK 4 w Lublinie zachęca do bezpłatnego programu

i

Autor: USK 4 w Lublinie "Kompleksowo aktywni" to nowy projekt dla mieszkańców województwa. USK 4 w Lublinie zachęca do bezpłatnego programu

Zdrowie

"Kompleksowo aktywni" to nowy projekt dla mieszkańców województwa. USK 4 w Lublinie zachęca do bezpłatnego programu

Od początku października mieszkańcy województwa lubelskiego mogą skorzystać z nowego programu prowadzonego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie. Jest on skierowany do osób pracujących, a jednocześnie narażonych na wystąpienie chorób układu sercowo-naczyniowego. Z bezpłatnych świadczeń ma skorzystać nawet 960 osób.

Projekt potrwa dokładnie trzy lata i skorzystają z niego osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz podwyższonym wskaźnikiem masy ciała BMI.

Osoby chętne w pierwszej kolejności powinny wypełnić kwestionariusze kwalifikacyjne, które pokażą, czy mogą one aplikować do kolejnego etapu. Po dopełnieniu formalności przystępują do projektu, w ramach którego oferowane jest im bezpłatne wsparcie w postaci konsultacji kardiologicznych, zajęć rehabilitacyjnych, indywidualnych i grupowych spotkań z psychologiem, edukacji zdrowotnej pod kątem prawidłowych nawyków żywieniowych czy doradztwa zawodowego. Wszystkie te świadczenia w projekcie są bezpłatne, natomiast wymagają od uczestników zaangażowania i systematyczności. Warunkiem powodzenia prowadzonych działań dla danej osoby jest jej pełne uczestnictwo w zajęciach 75-minutowych dwa-trzy razy w tygodniu przez ponad miesiąc. Weryfikacja stanu zdrowia uczestnika przed korzystaniem ze świadczeń oraz po ich zakończeniu będzie dokonana przez kardiologa. Biorąc pod uwagę, że projekt jest adresowany do osób pracujących, oferujemy zajęcia w godzinach umożliwiających im skorzystanie z projektu – mówi Katarzyna Bublewicz-Guzy, koordynatorka projektu.

Krwawa bójka w Lublinie,  poszło o smak wódki

Świadczenia w ramach projektu mają ułatwić jego uczestnikom i uczestniczkom przywrócenie bądź utrzymanie zdolności funkcjonalnych i jakości życia oraz zatrudnienia lub umożliwić powrót do pracy.

Program „Kompleksowo aktywni” ma na celu zapewnienie kompleksowej opieki osobom chorującym na nadciśnienie tętnicze, z nadwagą lub otyłością i mającym co najmniej umiarkowane ryzyko sercowo-naczyniowe. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo poważnych incydentów sercowo-naczyniowych w przyszłości, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Uczestnikom projektu będziemy proponowali szereg różnych interwencji, od rozpoznania nadciśnienia i identyfikacji modyfikowalnych czynników ryzyka, poprzez wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych, modyfikacje leczenia oraz wprowadzenie odpowiedniego modelu rehabilitacji kardiologicznej o funkcji prewencyjnej. Ocenimy całkowite ryzyko sercowo-naczyniowe, zmierzymy ciśnienie tętnicze krwi, określimy wskaźnik masy ciała, czyli BMI. W trakcie trwania programu jego uczestnicy otrzymają wiedzę na temat konieczności wprowadzenia zmian w stylu życia i diecie – mówi profesor Robert Błaszczyk, kardiolog, koordynator medyczny projektu.

Rekrutacja jest otwarta, a warunkiem uczestnictwa w projekcie jest wypełnienie kompletu wymaganych dokumentów. Szczegółowe informacje i formularz znajdziecie tutaj.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Popularna sieć otworzyła nowy sklep w Lublinie