Choroba to drugi najczęściej występujący złośliwy nowotwór w Polsce. Co roku notuje się około 18 000 tys. nowych zachorowań. Rak rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka zmiana może transformować nawet kilkanaście lat.
Dlatego celem projektu jest zmniejszenie umieralności i zapadalności na ten nowotwór - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Ważne są więc szybka i wczesna reakcja, zwłaszcza osób z grup ryzyka. - Do udziału uprawnione są osoby w wieku 50-65 lat lub w wieku 40-49 lat, jeśli mają bądź mieli krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego - mówi Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ.
Do badań mogą zgłosić się też osoby, które nie miały wykonywanej kolonoskopii w ostatnich dziesięciu latach. - Badanie wykonuje się w trybie ambulatoryjnym. Wystarczy zgłosić się do jednej z trzynastu pracowni endoskopii - dodaje Bartoszek.
Na Lubelszczyźnie placówki znajdziemy m.in. w Lublinie, Puławach, Biłgoraju, Zamościu, Łęcznej, Krasnymstawie, Janowie Lubelskim, Kraśniku, Parczewie i w Białej Podlaskiej.
Pacjenci będą mieli wykonaną kolonoskopię, a w razie konieczności diagnostyka będzie pogłębiona. - To pobranie wycinków czy usunięcie polipów do 15 milimetrów - słyszymy.
Badania są bezpłatne. Nie jest potrzebne skierowanie. Udział i rejestracja pacjentów odbywają się dzięki programowi badań przesiewowych raka jelita grubego. Szczegóły na stronie NFZ Lublin.
Polecany artykuł: