Kolejowy punkt medyczny w Lublinie

i

Autor: Mateusz Kasiak wyposażenie kolejowego punktu medycznego na Dworcu Głównym w Lublinie

Kolejowy punkt medyczyny dla uchodźców. Już 80 osób skierowano do szpitala

2022-03-14 16:57

Od kilku dni przy Dworcu Głównym PKP w Lublinie działa całodobowy punkt medyczny dla uchodźców. Lekarze i pielęgniarki przyjmują w kontenerze. Sprawdzają też perony i wagony pociągów. Pomoc koordynuje Szpital Jana Bożego w Lublinie.

Od piątku personel zarejestrował już 80 osób. - Chodzi o pacjentów, którzy wymagali dalszej opieki i konsultacji, np. w szpitalu. Stan wielu z nich był poważny - mówi lek. Paweł Kuś, jeden z dyżurujących w punkcie kolejowym medyków. - Wielu uchodźcom udzieliliśmy porad poza rejestracją - dodaje.

Najczęściej uciekający przed wojną są rozkojarzeni, zmęczeni, przestraszeni i przeziębieni. - Oferujemy więc wsparcie doraźne. Pacjenci potrzebują uspokojenia, wielu ma nudności związane z podróżą. Są też cięższe przypadki, wówczas pacjent kierowany jest do szpitala - tłumaczy lekarz.

W kontenerze można wykonać podstawowe badania. - To np. EKG, oczywiście mierzone jest ciśnienie, temperatura. Mamy też podstawowe leki, choćby przeciwgorączkowe czy przeciwbólowe. Uchodźcy są odwodnieni, więc tu reagujemy za pomocą kroplówek odżywczych - mówi Kuś.

Podobny punkt działa przy dworcu PKS w Lublinie. Oba nadzorowane są przez szpitale marszałkowskie.

lek. Paweł Kuś, szpital Jana Bożego w Lublinie

i

Autor: Mateusz Kasiak lek. Paweł Kuś, szpital Jana Bożego w Lublinie, kolejowy punkt medyczny