Kolejne umowy podpisane. Do gmin trafiły pieniądze na ścieki i wodociągi

i

Autor: źródło: Facebook Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

wiadomości

Kolejne umowy podpisane. Do gmin trafiły pieniądze na ścieki i wodociągi

2025-04-25 15:36

Prawie 60 milionów złotych otrzymały gminy wiejskie i małe miasta na inwestycje z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. W urzędzie marszałkowskim podpisano właśnie 22 umowy. Gminy oraz podległe im spółki mogły dostać dofinansowanie w wysokości do 5 milionów złotych. Środki te mogą wykorzystać na budowę, przebudowę, czy wyposażenie instalacji wodno-kanalizacyjnych.

Moto Session w Lublinie

- Mieszkaniec małej miejscowości, mieszkaniec wsi musi mieć te same możliwości, co mieszkaniec dużego miasta. Te pieniądze na sieci wodne, sieci kanalizacyjne, na modernizację mogą wydawać się nieduże, bo maksymalnie 5 milionów na gminę, ale to są naprawdę duże pieniądze. Dzięki nim włodarze tych małych miejscowości mogą naprawdę polepszyć warunki funkcjonowania ich mieszkańców. Jest to kolejne 60 milionów dla polskich miejscowości tu na wschodzie, łącznie to już jest ponad 270 milionów w ostatnich trzech latach na te projekty związane z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi. To jest kropla w morzu potrzeb, ale sukcesywnie dążymy do tego, żeby te same warunki funkcjonowania, co w mieście były na naszej pięknej lubelskiej wsi - mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Jedną z gmin, która dostała dofinansowanie jest gmina Biała Podlaska.

- My już zrealizowaliśmy te zadania i z tych środków będziemy je rozliczali. Zrobiliśmy kilka kilometrów wodociągów w miejscowości Woskrzenice Małe i Woskrzenice Duże. To bardzo strategiczna inwestycja, bo te miejscowości i ci mieszkańcy byli wyłączeni z wodociągów. Musieli mieć swoje studnie, gdzie ta jakość wody nie zawsze była zadowalająca. Teraz w granicach 55%, gdzie zaopatrujemy swoich mieszkańców z naszych własnych źródeł poprzez nasze gminne wodociągi. - mówi Adam Platewicz, zastępca wójta gminy Biała Podlaska.

W 95 procentach skanalizowana jest już gmina Siennica Różana. Teraz powstaną tam brakujące wodociągi.

- Zostały nam praktycznie dwie wioski do realizacji jeżeli chodzi o budowę wodociągu. Przy okazji troszeczkę sprzętu chcemy dokupić do usuwania awarii na wodociągach lub gospodarki wodno-ściekowej, czyli mamy tu zamiar zakupić wozy asenizacyjne do czystej wody i wody brudnej. W tej chwili mamy skanalizowaną część centrum gminy, a w pozostałych wioskach mamy przydomowe oczyszczalnie ścieków - mówi Leszek Proskura, wójt gminy Siennica Różana.

Dofinansowania zostały przyznane na poziomie 100 procent, co oznacza, że gminy nie wnoszą wkładu własnego.​

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Tak wygląda budowa nowej drogi krajowej nr 74 woj. lubelskim z lotu ptaka

Lublin Radio ESKA Google News