Lubelski Rower Miejski stoi pod znakiem zapytania

i

Autor: Bartłomiej Ważny Lubelski Rower Miejski stoi pod znakiem zapytania

Kolejne podejście do Lubelskiego Roweru Miejskiego. Czy stacje ruszą w tym roku?

2021-03-04 9:52

3 marca miasto Lublin ogłosiło kolejny przetarg, który ma na celu wyłonienie operatora Lubelskiego Roweru Miejskiego. Poprzednie, mimo że cieszyło się powodzeniem, ostatecznie nie zostało rozstrzygnięte. Czas na składanie ofert jest krótki, upływa 16 marca.

Wiemy na pewno, że Lubelski Rower Miejski nie wystartuje na początku kwietnia. Jak podaje ratusz start sezonu miejskiej wypożyczalni przewidziany jest na przełom maja i czerwca. O ile oczywiście uda się zakontraktować operatora LRM. W tym roku LRM ma funkcjonować w nowej odsłonie.

Lubelski Rower Miejski zajmuje ważne miejsce wśród usług, które Miasto świadczy na rzecz swoich mieszkańców, dlatego stawiamy na jego kontynuację i rozwój. Podejmujemy ponowne czynności, które mają na celu wyłonienie wykonawcy do obsługi systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego. Przyjęte pierwotnie założenia i zapisy specyfikacji przetargowej pozostają w większości bez zmian. Przy tworzeniu opisu przedmiotu zamówienia, sugerowano się także wnioskami z przeprowadzonych konsultacji społecznych, dotyczących tego środka transportu. Przede wszystkim chcemy podnieść standard systemu i zwiększyć jego konkurencyjność, a przyjęte założenia mają utrzymać popularność, jaką cieszył się system w latach ubiegłych. Z uwagi jednak na brak złożonych ofert w pierwszym postępowaniu i konieczność powtórzenia procedury przetargowej, zmianie ulegnie termin uruchomienia wypożyczalni rowerów. Liczymy na to, że zacznie ona funkcjonować na przełomie maja i czerwca – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Jak będzie wyglądał LRM w nowej odsłonie? Nowością będzie przejście systemu do tzw. IV generacji. Rowery nie będą już musiały posiadać elektrozamków – każdy kto chociaż raz wypożyczał rower miejski, wie jak trudne jest czasem oddanie go na stacji. Dzięki nowemu rozwiązaniu rower miejski będzie można zostawić też na tzw. stacjach pasywnych. Zaplanowano 38 takich miejsc postojowych, które będą oznaczone logo systemu i będą w zależności od lokalizacji uzupełnione stojakami lub poziomym wytyczeniem miejsca wypożyczenia/zwrotu.

Nowością będzie także "tryb parking" – użytkownik LRM będzie mógł go pozostawić poza stacją, nie łamiąc przy tym przepisów. Warunek? Musi kontynuować jazdę tym rowerem po upływie nie więcej niż 60 minut.

Dla stałych użytkowników LRM będą przygotowane dwa rozwiązania abonamentowe. Więcej o nowym Lubelskim Rowerze miejskim można przeczytać na stronie lublin.eu

Czy tym razem uda się wyłonić operatora LRM?

Rocznica COVID-19. Co zapamiętali mieszkańcy Lublina?