Kolejne dzielnice zostaną objęte kampanią Lublin bez smogu

i

Autor: OM

Kolejne dzielnice zostaną objęte kampanią "Lublin bez smogu"

2021-03-11 19:15

Członków Towarzystwa dla Natury i Człowieka najpierw mogli spotkać mieszkańcy dzielnicy Dziesiąta. Teraz czas na kolejne najbardziej zadymione części miasta: Kośminek i Za Cukrownią.

Lubelscy aktywiści chcą dotrzeć z broszurką "Uwaga Smog" do 4 tysięcy domów. Dzięki temu ich mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się jak walczyć ze smogiem i jak dostać dofinansowanie na wymianę pieca.

- Zmiany wprowadzone przez uchwałę antysmogową bardzo mocno dotyczą też tych dzielnic - mówi Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka. - Data 1 stycznia 2024 - od kiedy nie będzie można eksploatować już kotłów centralnego ogrzewania pozaklasowych oraz klas pierwszej i drugiej. Widać, że jest to zdecydowana większość kotłów. Chcemy dotrzeć z tymi informacjami na temat potencjalnych źródeł finansowania, wsparcia, dotacji, które nie są łatwe,które dla wielu osób są dużą barierą finansową, biurokratyczną i są wyzwaniem.

Przewodniczące dzielnic Kośminek i Za Cukrownią zwracają uwagę, że dużym problemem związanym z przyjętą przez Sejmik Województwa uchwałą antysmogową będzie to, że mieszkańcy nie mają pieniędzy na wymianę pieców.

- Cieszę się, że w ogóle ruszyła taka akcja informacyjna na temat smogu - mówi Lidia Kasprzak-Chachaj, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Za Cukrownią. - U nas na dzielnicy za cukrownią niestety problem smogu jest bardzo duży. Myślę, że dobrym też pomysłem by było wsparcie mieszkańców też w przygotowaniu dokumentacji, która by umożliwiała wymianę pieców na nowsze, spełniające normy.

- Na Kośminku problem jest niesamowity - mówi Irena Wyrwas, przewodnicząca Rady Dzielnicy Kośminek. - Społeczeństwo się starzeje i to stare społeczeństwo po prostu nie da rady wymienić wszelkich instalacji cieplnych, ponieważ nie ma z czego. I tu jest największy problem. Wiadomo, że ktoś kto ma 1200-1300 zł emerytury pieca nie wymieni. Jemu z trudem wystarcza na kupienie węgla i pali śmieciami. Stąd mamy ten smog.

Osoby zainteresowane pozyskaniem dotacji z programu Czyste Powietrze mogą wziąć udział w spotkaniach szkoleniowych z ekspertami online. Odbędą się one 25, 28 i 29 marca na facebookowym profilu Lubelskie bez Smogu.​