W uchwale radni wskazali, że Polska poniosła proporcjonalnie największe straty osobowe i majątkowe ze wszystkich państw zaatakowanych przez III Rzeszę Niemiecką podczas II wojny światowej.
- Starty te nie wynikały tylko z działań wojennych, ale przede wszystkim z niemieckiej polityki okupacyjnej, w szczególności celowej i zorganizowanej eksterminacji ludności na okupowanych terenach państwa polskiego, a także z intensywnej eksploatacji społeczeństwa polskiego, w tym pracy przymusowej oraz celowego niszczenia mienia i dorobku kulturowego – napisano.
- Miasto Lublin również poniosło wysokie straty w wyniku najazdu Niemiec oraz grabieżczej polityki okupanta niemieckiego – stanowi uchwała.
Wymieniając straty wynikające bezpośrednio z bombardowania Lublina 2, 9, 13 oraz 17 września 1939 r. wskazano: zniszczenia domów, lokali usługowych, ulic, Placu Litewskiego, lubelskiej katedry, uszkodzenie gmachu ratusza, koszar 8 Pułku Piechoty Legionów, Dworca PKP i infrastruktury kolejowej, Cukrowni i Rafinerii „Lublin” oraz przynależącej do niej infrastruktury (np. torów kolejowych), a także zniszczenia powstałe w wyniku bombardowania Lubelskiej Wytwórni Samolotów.
Jak podano, w czasie ostrzału miasta w czasie jego obrony 15 i 16 września 1939 r. oraz okupacji niemieckiej, zniszczeniu uległa duża część miasta położona wokół zamku. Wymieniono także straty wynikłe z podporządkowania całej gospodarki Lublina państwu niemieckiemu, poniesione w wyniku wywiezienia mieszkańców na przymusowe roboty do Niemiec, grabieży eksponatów muzealnych oraz dzieł sztuki z lubelskich bibliotek, szkół i uczelni oraz zbiorów prywatnych, oraz grabieże prywatnego majątku mieszkańców. Wskazano także na straty z czasu walk o Lublin w lipcu 1944 r.
Radni przypomnieli również, że Lublin stracił ok. 50 tys. mieszkańców: cywili, którzy zginęli podczas bombardowania Lublina, pracowników Lubelskiej Wytwórni Samolotów, dużą część inteligencji, ludność żydowską, ludność na robotach przymusowych oraz osoby represjonowane politycznie.
Radni wyrazili poparcie „dla działań zmierzających do uzyskania zadośćuczynienia należnego Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w wyniku rozpoczęcia II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką”.
Nawiązali do uchwały Sejmu z 14 września 2022 r. wzywającej rząd do wystąpienia o odszkodowanie za szkody wojenne wyrządzone przez Niemców w czasie II wojny światowej oraz uchwały Rady Ministrów z 18 kwietnia 2023 r. w sprawie konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska i Polacy ponieśli z powodu bezprawnej napaści Niemiec na Polskę w 1939 r. oraz późniejszej okupacji niemieckiej.
Radni zobowiązali ponadto przewodniczącego rady do przekazania uchwały do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Na początku sierpnia wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk skierował apel do samorządów o wsparcie dla działań rządu w ubieganiu się o odszkodowania wyrządzone przez niemiecką agresję i okupację w latach 1939-1945.
Zobacz także: Tak 100 lat temu wyglądał lubelski „Cud Polski” 2023! Musicie zobaczyć te zdjęcia!