Szczebrzeszyński festiwal odbędzie się w dniach 30 lipca – 5 sierpnia i tradycyjnie będzie podzielony na kilka pasm. Coś dla siebie znajdą miłośnicy i miłośniczki literatury i spotkań z jednymi z najzdolniejszych osób autorskich w Polsce. Do czytelników i i czytelniczek przyjedzie m.in. Zyta Rudzka, Joanna Bator, Szczepan Twardoch, Filip Springer i Jakub Nowak. Ale o literaturze pięknej posłuchamy też z perspektywy tłumaczy i tłumaczek, m.in. René Koelblena i Stanisława Waszaka odpowiedzialnych za przekład „nieprzekładalnej” książki Georgesa Pereca „Znikniecia”.
Na Festiwalu Stolica Języka Polskiego nie mogłoby zabraknąć Pasma Językowego. W tym roku duży nacisk będzie położony na tematykę sposobu komunikacji, którym posługują się media. Każdego dnia na warsztat brane będzie inne medium – od prasy przez radio i telewizję aż po portale – w rozmowie z ich pracownikami i pracowniczkami.
Tegorocznej edycji festiwalu patronuje Sławomir Mrożek i o nim też sporo się dowiemy: będzie biograficznie, będzie literaturoznawczo, ale będzie też rysunkowo, bo artysta ołówka używał nie tylko do pisania. W trakcie festiwalu pokazana zostanie wystawa tego, co zmalował na papierze. Nad imprezą będzie się też unosił duch Wisławy Szymborskiej, której hucznie i narodowo obchodzimy 100-lecie urodzin w roku jej poświęconym. W programie pośród punktów związanych z noblistką znajdziemy wydarzenie poetycko-muzyczne, w którym palce macza m.in. Grażyna Szapołowska i Katarzyna Jungowska, ale też tajemniczy „mecz poetycki”, który może się okazać slamem. Prof. Iwona Hofman z UMCS-u, przewodnicząca Rady Festiwalu, mocno podkreśla, że zjawisko slamu poetyckiego jest obecne w Polsce od 20 lat, a nadal nie za dużo o nim wiemy, natomiast Szczebrzeszyn uznaje za miejsce idealne do tego, żeby to zmienić. W harmonogramie wydarzeń jednak taka informacja nie jest jeszcze zawarta.
Na wypadek, gdyby ktoś uznał, że dwoje osób patronackich imprezy to mało, organizatorzy i organizatorki nie zapomnieli o uwzględnieniu w programie Czytania Wiesława Myśliwskiego, który to pisarz jest honorowym przewodniczącym Rady Festiwalu i autorem motta imprezy: „Ufam językowi. Wszystko jest w języku. To język ustanawia świat”.
W programie nie zabraknie też koncertu i spotkania z osobami tworzącymi literaturę ukraińską. Dokładny harmonogram imprezy znajdziecie tutaj. Festiwal otwiera się na Rynku Wodnym w Zamościu, a jego kolejne punkty odbywają się w Szczebrzeszynie.