- Dzięki temu praktycznie czterokrotnie zwiększyliśmy nasze możliwości przyłączeniowe. W okolicach Cycowa jest duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, a szczególnie na przyłączenie odnawialnych źródeł energii i magazynów energii. Ogólnie można powiedzieć, że to jest około niespełna 40 MW energii, którą możemy dostarczyć, a około 20 MW podłączyć magazynów energii, które w sposób znakomity stabilizują pracę sieci i możemy korzystać z tego wtedy, kiedy na przykład doszłoby do jakichś masowych awarii - mówi Tomasz Flis, dyrektor generalny oddziału Zamość PGE Dystrybucja.
W ramach projektu zostały też przebudowane linie napowietrzne średniego i niskiego napięcia na sieć kablową w miejscowości Surochów, Zgoda, Tuczempy, Munina, Matcze i Radecznica.
- Kablowanie sieci średniego i niskiego napięcia polega na zastępowaniu napowietrznych linii elektroenergetycznych liniami ułożonymi pod powierzchnią ziemi. Kablowanie jest naszym działaniem, dzięki któremu zmniejszamy tak zwane straty, jak również powodujemy, że jesteśmy bardziej odporni na tak zwane różnego rodzaju zawirowania klimatyczne, jak burze, czy wiatry. W związku z tym mamy wtedy bardziej stabilne źródła energii, ponieważ nasza sieć nie jest obciążona na przykład jakimiś uszczerbkami związanymi z tym, że drzewo spadnie, czy na przykład wichura zniszczy naszą sieć. W tej chwili na terenie oddziału naszego zamojskiego ułożyliśmy 36 km okablowania. W najbliższej przyszłości będziemy musieli to dwukrotnie zwiększyć - mówi Tomasz Małecki, wiceprezes zarządu PGE Dystrybucja.
Projekt dotyczący budowy i modernizacji inteligentnej sieci elektroenergetycznej realizowany był na terenie województwa lubelskiego i podkarpackiego. Jego koszt to ponad 62 mln zł, z czego prawie 47 mln zł pochodzi z unijnego wsparcia.
Zobacz także naszą galerię zdjęć: To najtrudniejsza nazwa wsi w woj. lubelskim!
