Droga Krzyżowa 2025 na Majdanku
W piątek 11 kwietnia 2025 roku o godz. 18.00 na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku odbędzie się jubileuszowa, dwudziesta piąta edycja Drogi Krzyżowej śladami więźniów obozu koncentracyjnego KL Lublin. Tegorocznym hasłem modlitwy są słowa "Krzyż drogą Nadziei". Jubileusz 25 edycji Drogi Krzyżowej na Majdanku zbiega się z obchodami Roku Jubileuszowego w Kościele Katolickim. Chrześcijanie w tym roku duszpasterskim przyglądają się słowom „Pielgrzymi Nadziei”.
Wyjątkowym momentem tegorocznej Drogi Krzyżowej na Majdanku będzie chwila przekazania przez księdza arcybiskupa Stanisława Budzika młodym Archidiecezji Lubelskiej wiernej kopii Krzyża Światowych Dni Młodzieży. Oryginał znajduję się w rzymskim Centro San Lorenzo – centrum spotkań dla młodych, którego pomysłodawcą był papież-Polak. Ofiarowany przez Metropolitę Lubelskiego krzyż, będzie towarzyszył młodym z Lubelszczyzny podczas spotkań organizowanych dla nich przez lokalny Kościół.
- Pośród rozważań tegorocznej Drogi Krzyżowej chcemy przyjrzeć się tym pielgrzymom nadziei, którzy przebywali w obozie na Majdanku – czytamy na stronie wydarzenia. - Czy w obozie koncentracyjnym, było miejsce dla Nadziei? W historiach więźniów poszukamy odpowiedzi na to pytanie. Nie zabraknie też refleksji nad miejscem Nadziei w naszej codzienności, w naszym życiu, w XXI wieku.
Na zakończenie spotkania planowana jest modlitwa o pokój skierowana do Boga przez przedstawicieli Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Kościoła Greckokatolickiego.
Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie w związku z odbywającą się procesją Drogi Krzyżowej wzmocnił tabor autobusów. W celu usprawnienia dojazdów ZDTiM uruchomi dodatkowe kursy linii 153 oraz 158. Po zakończeniu Drogi Krzyżowej około godz. 20.30 zostaną uruchomione dodatkowe kursy na następujących liniach komunikacyjnych: 21, 23, 47, 153, 156, 157, 158, 161.
Nazistowski obóz koncentracyjny na Majdanku istniał od jesieni 1941 do lipca 1944 r. Początkowo był miejscem przetrzymywania jeńców Armii Czerwonej. Stopniowo zaczęto do niego wysyłać deportowaną ludność z Zamojszczyzny, Żydów z likwidowanych gett oraz ludność białoruską i ukraińską. Przetrzymywano w nim ponad 150 tys. jeńców, z czego 80 tys. straciło życie.
Zobacz także: Protest górników w Lublinie