Politechnika istnieje od 13 maja 1953 roku. Wtedy właśnie został powołany dzisiejszy Wydział Mechaniczny jako Wieczorowa Szkoła Inżynierska.
Obecny budynek, przy ul. Nadbystrzyckiej 36 w Lublinie, został wybudowany dopiero w 1977 roku.
Obchody wydziałowo-uczelniane
Główne obchody na wydziale zainauguruje uroczyste posiedzenie rady wydziału, 18 maja. – Będzie to jednocześnie początek konferencji dziekanów wydziałów mechanicznych w Polsce – mówi prof. Hubert Dębski, dziekan Wydziału Mechanicznego.
24 maja z kolei odbędzie się turniej brydżowy. – A to m.in. dlatego, że dwóch naszych absolwentów to byli mistrzowie świata w brydżu sportowym – zaznacza dziekan.
Z okazji jubileuszu zostanie wydany także pamiątkowy album dla wszystkich pracowników wydziału.
Święto wydziału to także wielkie święto uczelni. Bawić będzie się więc cała Politechnika. Na początek Konferencja Naukowa Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. Sympozjum od 11 do 13 maja. Będzie skoncentrowane na bieżących problemach technicznego szkolnictwa wyższego.
– Omówimy m.in. wyniki ewaluacji i przeanalizujemy możliwe do uzyskania projekty naukowe. Będziemy mówić także o nowej inicjatywie, tj. zielonej energii, którą szerzej chcemy w edukacji technicznej wykorzystywać – tłumaczy prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.
Kulminacją święta lubelskiej uczelni ma być wielka gala artystyczna w Centrum Spotkania Kultur. Wydarzenie zaplanowano na 13 maja.
Podzielone zostało na dwie części: koncert Piotra Cugowskiego z zespołem i prapremierę multimedialnego widowiska pt. „Hello World”.
– Świetlno-artystyczne widowisko powstało w ścisłej współpracy kompozytora Piotra Bańki z programistami Politechniki Lubelskiej – podkreśla prof. Pater.
Wydarzenia sportowe, artystyczne i naukowe
Oprócz tego, obchody jubileuszowe obejmują wiele atrakcji naukowych i sportowo-kulturalnych dla studentów, absolwentów i pracowników. Wydarzenia zaplanowano na maj i czerwiec.
Mowa m.in. o V Interdyscyplinarnym Forum Kół Naukowych Politechniki Lubelskiej, Biegu o Puchar Rektora, zawodach w siatkówkę i w szachy.
23 czerwca w Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii zostanie otwarta wystawa, opowiadająca o historii uczelni. Tego samego dnia uczelnia przygotowała także piknik dla swoich absolwentów. Impreza zorganizowana będzie na terenach zielonych uczelni.
– W międzyczasie, w trakcie wszystkich wydarzeń, chcemy zaprezentować prace artystyczne naszych studentów i pracowników – podkreśla prorektor ds. studenckich uczelni, prof. Paweł Droździel.
Rok jubileuszowy zakończy się we wrześniu nadaniem tytułu doktora honoris causa dwóm byłym rektorom uczelni: prof. Józefowi Kuczmaszewskiemu i prof. Markowi Opielakowi.
Harmonogram wydarzeń będzie aktualizowany na stronie Politechniki Lubelskiej.