Przypomnijmy, poseł Konfederacji Grzegorz Braun doprowadził do przerwania zadawanie pytań po expose premiera Donalda Tuska tym, jak przy użyciu gaśnicy zgasił menorę chanukową ustawioną w Sejmie. Odbywała się tam wówczas uroczystość poświęcona żydowskiemu świętu Chanuki.
Z powodu incydentu korytarze Sejmu zostały zasnute proszkiem z gaśnicy, której użył poseł Braun, a samego parlamentarzystę wykluczono z obrad i ukarano. O całej sprawie rozpisywały się nie tylko krajowe, ale również światowe media.
Braun zgasił świecę chanukową – reakcja prezydenta Lublina
Czyn Grzegorza Brauna potępił Katolicki Uniwersytet Lubelski, ale również władze miasta, choć nie wprost.
– Jedni gaszą, my w Lublinie zapalamy. W sposób szczególny zapraszam na piątkowy chanukowy spacer. Spotkajmy się w duchu tolerancji i przyjaźni. Spacer ruszy w piątek o godzinie 16 spod ratusza. Pokażmy radość, braterstwo i miłość – symbole Święta Chanuki – napisał na facebookowym profilu Krzysztof Żuk.
Spacer poprowadzi Przewodniczka Inspiracji Marta Łukasik, a wydarzenie było zaplanowane jeszcze przed aferą w Sejmie.
– Lublin słynie ze swojej wielokulturowości, a szczególny wpływ na jego dziedzictwo miała żyjąca tu przez wieki społeczność żydowska. Obchodzone właśnie Święto Chanuki to doskonała okazja do tego, by przybliżyć mieszkankom i mieszkańcom naszego miasta jej kulturę i tradycje. Stąd pomysł na spacer, podczas którego przewodnik wyjaśni czym jest Chanuka i opowie o świątecznych zwyczajach oraz tradycyjnych potrawach spożywanych podczas obchodów tego święta – mówiła Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.
Świąteczny spacer rozpocznie się w piątek (15 grudnia) o godz. 16.00 przed ratuszem i poprowadzi ulicami Starego Miasta, przebiegiem dawnej ul. Krawieckiej oraz ul. Lubartowską. Uczestnicy i uczestniczki spotkania dowiedzą się czym jest Święto Chanuki, skąd się wzięło i jakie zwyczaje są z nim związane. Omówiona zostanie tradycja zapalania świec oraz różnica pomiędzy menorą a lampą chanukową, a także typowe świąteczne potrawy czy tradycyjne gry związane z obchodami Chanuki, m.in. gra w drejdla i gry karciane. Mieszkanki i mieszkańcy uczestniczący w spacerze będą mieli również okazję poznać cechy łączące Chanukę i Boże Narodzenie oraz usłyszeć fragmenty chanukowych utworów Isaaca Bashevisa Singera, który chętnie wplatał lubelskie wątki do swojej twórczości. Udział w spacerze jest bezpłatny.