Irena Hochman i Tadeusz Mysłowski zostali Honorowymi Obywatelami Lublina

i

Autor: Miasto Lublin/facebook.com Irena Hochman i Tadeusz Mysłowski odebrali akty nadania im Honorowego Obywatelstwa Lublina

HONOROWI OBYWATELE LUBLINA

Irena Hochman i Tadeusz Mysłowski zostali Honorowymi Obywatelami Lublina. To już oficjalne!

2023-07-06 21:14

Uroczyste akty nadania Honorowego Obywatelstwa Lublina powędrowały w czwartek do uznanych mecenasów kultury: Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego. – Na przestrzeni kilkudziesięciu lat bardzo nam pomagali promować Lublin na świecie – mówił o wyróżnionych prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

Uroczystość wręczenia aktów honorowego obywatelstwa Lublina odbyła się w czwartek podczas Zjazdu Lublinerów. Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk podkreślił, że nadanie tytułów jest wyrazem wdzięczności za istotny wkład w rozwój życia kulturalnego miasta oraz budowanie jego prestiżu i międzynarodowej pozycji.

„Tu się urodzili i wychowywali. Lublin noszą w swoim sercu. Nawet jak zostali zmuszeni do wyjazdu, to o Lublinie cały czas myśleli. Kiedy pojawiła się możliwość, pojawili się ponownie. Jesteśmy im niezmiernie wdzięczni, bo na przestrzeni kilkudziesięciu lat bardzo nam pomagali promować Lublin na świecie, ale też organizować ważne wystawy. Pani Irena Hochman bardzo pomagała przy wystawie poświęconej Pablo Picasso, a Tadeusz Mysłowski jest tutaj stale obecną postacią życia kulturalnego naszego miasta. Zasłużyli na ten tytuł” – argumentował prezydent Lublina.

W rozmowie z mediami Tadeusz Mysłowski nazwał Lublin ich kochanym miastem. Irena Hochman przyznała, że Lublin zmienił się na przestrzeni lat. „Jestem bardzo dumna z miasta i uwielbiam tutaj być. Jestem dumna z tych wszystkich pozytywnych rzeczy, które dzieją się dookoła” – powiedziała.

Kim są nowi Honorowi Obywatele Lublina?

Nowi honorowi obywatele Lublina są uznanymi mecenasami kultury związanymi z Lublinem i Nowym Jorkiem, a także zasłużonymi dla popularyzacji sztuki wizualnej donatorami Muzeum Narodowego w Lublinie. Jak przypomniano w komunikacie, podczas jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin w 2017 roku przekazali budowaną wspólnie przez przeszło pół wieku kolekcję dzieł sztuki współczesnej z całego świata.

Nowe miasto partnerskie Lublina. Tu urodził się prezydent Ukrainy!

„Akt darowizny z 2017 roku był kontynuowany i do tej pory kolekcję Muzeum Narodowego w Lublinie wzbogacił depozyt liczący ponad tysiąc obiektów, który zawiera m.in. obszerny zbiór tzw. polskiej szkoły plakatu, zespół dzieł Tadeusza Mysłowskiego, a także prace wybitnych artystów polskich i obcych, wśród których należy wymienić obrazy Zbigniewa Dłubaka, Kajetana Sosnowskiego i Jana Ziemskiego, rysunki Tadeusza Kantora, grafiki Pabla Picassa i Marii Jaremy” – dodano.

Urodzona w 1947 roku w Lublinie Irena Hochman jest marszandką, właścicielką galerii sztuki, współpracującą z najwybitniejszymi artystami na całym świecie. Swoją karierę związała z Nowym Jorkiem, Dallas i Londynem.

Tadeusz Mysłowski urodził się w 1943 roku w Piotrkowie koło Lublina. Jest artystą, którego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Niemczech, Austrii, Francji, Holandii, Rosji. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku (MoMA), w Luwrze, Victoria and Albert Museum w Londynie. Obecnie mieszka i pracuje na zmianę w Nowym Jorku oraz w Lublinie, gdzie ma pracownię na Starym Mieście.

Pod koniec kwietnia br. miejscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie nadania im Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin.

Kto jeszcze cieszy się mianem Honorowego Obywatela Lublina?

Lublin posiada obecnie 18 honorowych obywateli, w tym gronie znajdują się między innymi: Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prof. Norman Davies, ks. arcybiskup Bolesław Pylak, św. Jan Paweł II, ks. infułat Grzegorz Pawłowski, o. Ludwik Wiśniewski, ks. prof. Andrzej Szostek, Tomasz Wójtowicz oraz Juliusz Machulski.

Zobacz także: Magia starożytnego Egiptu w Lublinie - fotorelacja z wernisażu