200 mln bogdanka

i

Autor: LW Bogdanka

górnictwo

Historyczny moment w kopalni Bogdanka. Wydobyła już 200 mln ton węgla!

2023-12-29 9:01

W czwartek na powierzchnię istniejącej od 1982 r. kopalni w Bogdance wydobyto 200-milionową tonę węgla. Spółka chwali się, że produkcja węgla w IV kwartale br. przebiega bardzo dobrze. Podtrzymano też plan wydobycia w całym 2023 r. na 7 mln ton węgla handlowego.

Historyczną, 200-milionową tonę węgla wydobyto dziś na powierzchnię podczas pierwszej zmiany na polu Bogdanka. Jubileuszowy węgiel, załadowany do wagonu kolejowego, odjechał z kopalni bezpośrednio do elektrowni Kozienice, należącej do Grupy Enea – zakomunikowała spółka w czwartek.

Wydobycie węgla w Bogdance ruszyło w 1982 r.

Pierwsze sto milionów ton węgla Bogdanka wyprodukowała po 30 latach fedrowania. Natomiast kolejne sto milionów zrealizowano już w znacznie krótszym czasie, tj. po 11 latach – wyjaśniono.

Zdaniem zarządu świadczy to o wzroście efektywności, stale wdrażanych innowacjach organizacyjnych i górniczych oraz o zaangażowaniu załogi.

Naczelny inżynier kopalni, kierownik ruchu zakładu górniczego pod ziemią, Dariusz Batyra cytowany w komunikacie podsumował, że produkcja węgla w IV kwartale w przebiega bardzo dobrze i podtrzymał plan wydobycia na poziomie 7 mln ton węgla handlowego w 2023 r.

Jak podał zastępca prezesa ds. handlu i inwestycji spółki Dariusz Dumkiewicz, produkcja i sprzedaż węgla do kluczowych odbiorców, z którymi spółka posiada długoterminowe kontrakty, realizowana jest planowo.

– Ostatnio wznowiliśmy też eksport lubelskiego węgla na kierunku ukraińskim – uzupełnił.

Lubelski Węgiel "Bogdanka" jest producentem węgla kamiennego, którego odbiorcami są m.in. firmy przemysłowe, w tym podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej we wschodniej i północno-wschodniej Polsce.

Bogdanka to spółka akcyjna notowana na GPW od 2009 r. W 2015 r. weszła w skład kontrolowanej przez Skarb Państwa Grupy Kapitałowej Enea, która ma prawie 65 proc. akcji kopalni.

W październiku br. Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że Skarb Państwa i Enea podpisały umowę przedwstępną o zakupie przez Skarb Państwa 100 proc. jej udziałów w kopalni.

Ostatnia Barbórka KWK Makoszowy czyli ostatnie świętowanie w historii święta górnictwa. Kopalnia jest w stanie likwidacji.