KULTURA

„Herbaciana” wystawa w Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym. Już można ją oglądać!

2024-02-28 14:52

W Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym do końca maja można oglądać wystawę zatytułowaną „Czy mnie jeszcze pamiętasz?”. Prezentuje ona wyjątkowy zbiór akcesoriów herbacianych, które znalazły się w kolekcji puławianina Wojciecha Kuby. Najstarsze z nich pochodzą z XIX wieku!

Muzeum Sztuki Złotniczej jest jednym z oddziałów kazimierskiego Muzeum Nadwiślańskiego. Placówka zachęca teraz do odwiedzin swoich progów wyjątkową, bo „herbacianą” wystawą.

„Wśród prezentowanych na wystawie metalowych podstakanników znajdziemy dzieła sztuki złotniczej wykonane ze srebra, grawerowane, niektóre ażurowe, o pięknych kształtach, szerokich stopach i miękko kształtowanych uchwytach. Największy zachwyt zwiedzających budzi jednak zbiór kolorowych podstakanników zdobionych techniką emalii i geometrycznymi efektownymi wzorami” – podała w komunikacie dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym Izabela Andryszczyk.

Superbohaterowie na linach zjechali z dachu Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

„Ciekawym elementem wystawy, budzącym wspomnienia i emocje, jest anegdotyczny zakątekprezentacja PRL-owskich zwyczajów spożywania herbaty z przykładami masowo wówczas produkowanych ażurowych aluminiowych koszyczków, w towarzystwie oryginalnych społemowskich herbat: Popularnej, Madras, Indyjskiej czy Gruzińskiej, w ich prawdziwych szaro-burych opakowaniach” – stwierdziła kuratorka wystawy Dorota Szczuka.

„Herbaciana” wystawa w Muzeum Sztuki Złotniczej prezentuje kolekcję regionalisty z Puław

Na wystawie - jak podano - prezentowany jest ponad 30-letni dorobek kolekcjonerski regionalisty, puławianina Wojciecha Kuby. Wśród eksponowanych 86 podstakanników zdecydowaną większość stanowią wyroby platerowane, z wytwórni warszawskich z przełomu XIX i XX w., ale także fabryk europejskich. Najstarsze wykonano w srebrze w drugiej połowie XIX w., jeszcze w carskiej Rosji. Dopełnieniem wystawy jest oryginalny samowar z Tuły, najsłynniejszego ośrodka produkującego ten kojarzony z dawną przedrewolucyjną Rosją sprzęt.

Jak przypomniano, bez podstakanników, podstakańczyków, podstakanek, koszyczków do szklanek trudno było sobie wyobrazić ceremonię picia herbaty w carskiej Rosji. W Polsce stały się popularne czasach PRL.

Do kiedy można odwiedzać wystawę?

Wystawę pt. „Czy mnie jeszcze pamiętasz?” w Muzeum Sztuki Złotniczej, które jest oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego można oglądać w Kazimierzu Dolnym przy ul. Rynek 19 do 31 maja. Placówka jest otwarta w godz. 9-16 codziennie (oprócz wtorków).

Zobacz także: Pierwszy w Polsce posąg psa kundelka znajduje się w Kazimierzu Dolnym. Zobacz zdjęcia!