Spółka podała w komunikacie, że zbrojenie nowej ściany 2/VI/389 na polu Stefanów ukończono już 24 lutego br., tj. wcześniej niż planowano. Ściana charakteryzuje się miąższością węgla ok. 2,2 m, długością 296 m i wybiegiem 1211 m. Obecnie kopalnia prowadzi wydobycie trzema ścianami, co wynika z wcześniej planowanego harmonogramu prac.
Zdaniem zastępcy prezesa spółki Adama Partyki próbna faza rozruchu nowej ściany 2/VI/389 okazała się bardzo pozytywna.
- Obecnie ze względu na wprowadzenie pięciozmianowego systemu pracy, ściana będzie mogła prowadzić eksploatację z maksymalnym wykorzystaniem czasu dostępności maszyn i urządzeń kompleksu ścianowego – przekazał w komunikacie. Jak dodał, system pracy pozwoli osiągać postępy dobowe rzędu kilkunastu metrów bieżących.
Prezes LW Bogdanka Kasjan Wyligała wskazał, że aby bezpiecznie utrzymać założony plan wydobycia na 2023 r. - tj. 8,3 mln ton węgla handlowego — kopalnia pracuje według harmonogramu opartego o elastyczny miks 3-4 ścian eksploatacyjnych.
- Nasza strategia, opierająca się o większą ilość ścian niż dwie, zakłada równoważenie ryzyka geologicznego i jest korzystniejsza biznesowo dla spółki. Oprócz nowej ściany w Polu Stefanów, kopalnia prowadzi w tej chwili w pełni efektywną eksploatację ścian w Polu Bogdanka i Nadrybie - poinformował.