ranking

Gdzie najlepiej żyje się w Polsce? Lublin jest wysoko w rankingu!

2024-05-29 16:43

Które miasto jest najlepsze do życia w Polsce? Business Insider postanowił to sprawdzić. Okazuje się, że stolica woj. lubelskiego jest na podium! Zostawiliśmy daleko za sobą takie miasta, jak Warszawa czy Kraków.

Najlepsze miasto do życia w Polsce? Portal Business Insider postanowił się przyjrzeć temu zagadnieniu i sprawdzić, gdzie warto mieszkać. W rankingu pod uwagę wzięli trzy kluczowe wskaźniki ekonomiczne i trzy aspekty poza finansowe.

- Wzięliśmy pod lupę liczby dotyczące bezrobocia, wynagrodzeń i cen mieszkań z drugiej ręki w 16 miastach wojewódzkich. Dodatkowo porównaliśmy w nich istotne dla ogólnego zadowolenia z życia aspekty takie jak: dostęp do lekarzy, przestępczość i jakość powietrza – czytamy w artykule Damiana Słomskiego z Business Insider.

Krótka wcale nie najkrótsza, czyli poszukiwania najkrótszej ulicy w Lublinie

Na tej bazie powstał ranking najlepszych miast do życia w Polsce. We wcześniejszej edycji w połowie 2023 roku liderem był Poznań, później Katowice i Opole. To jednak się zmieniło! Z najnowszych danych wynika, że poprzedni lider spadł na trzecie miejsce. Jak się okazuje, najgorzej mieszka się… w Krakowie. Co znalazło się jednak na górze listy?

Te miasta są najlepsze do życia w Polsce! TOP 3

Na pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu wskoczył Olsztyn. Zadecydowało o tym dostępności mieszkań (relacja ceny do wynagrodzeń), poziom bezpieczeństwa i względnie dobra jakość powietrza.

Na drugim miejscu jest Lublin. Stolica województwa lubelskiego zaliczyła spory awans! W poprzedniej edycji miasto było na 10. miejscu. Choć nie jest na czele żadnej kategorii, to sumarycznie okazało się, że wypada na tyle dobrze, że znalazł się na drugim miejscu. Najmocniejsze strony Lublina to dość łatwy dostęp do lekarzy i niska przestępczość.

Na trzecim miejscu jest Poznań i Gdańsk, które mają taką samą liczbę punktów. Zadecydowała o tym jakość powietrza, dostępność mieszkań i wynagrodzenia.

Ranking najlepszych miast

Jak wyjaśniają twórcy rankingu, wszystkie statystyki pochodzą z oficjalnych źródeł, które regularnie są publikowane przez zaufane instytucje i dostęp do nich jest powszechny. Mowa o liczbach pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego (bezrobocie, przeciętne wynagrodzenie, przestępczość), NFZ (dostępność lekarzy), Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (jakość powietrza) i portalu Morizon.pl (ceny mieszkań).

Zobacz także: Wiosna w Lublinie rozkwitła kolorami! Zobacz zdjęcia ze spaceru