Superinwestycja szpitala przy al. Kraśnickiej

i

Autor: Mateusz Kasiak WSS przy al. Kraśnickiej w Lublinie

Na inwestycję czekaliśmy 48 lat. Europejski gigant wybuduje nowy budynek szpitala

2022-08-25 12:59

Szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie za 83 miliony złotych postawi pięciokondygnacyjny obiekt z blokiem operacyjnym i intensywną terapią. W placówce będzie pracował nowoczesny robot chirurgiczny, a pacjenci skorzystają ze zautomatyzowanej apteki. Do projektu Unia Europejska dołożyła aż 65 milionów złotych. Prace ruszą już 29 sierpnia.

Wszystko było możliwe dzięki pieniądzom unijnym – podkreśla Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Chodzi o tzw. budynek R i nowy system anestezjologiczno-zabiegowy największego specjalistycznego szpitala w województwie lubelskim. Jednym z najważniejszych punktów inwestycji będzie sala hybrydowa z robotem i aparaturą do neuronawigacji oraz tomografii śródoperacyjnej. Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii wyposażony zostanie w 18 łóżek.

To dzień historyczny dla szpitala. Teraz będziemy mogli realizować nasze działania w nowoczesnym miejscu, bezpiecznym dla wykonywania zawodu lekarzy i komfortowym dla pacjentów – mówił podczas podpisania umowy dyrektor szpitala, Piotr Matej.

Budowę przeprowadzi firma Strabag. Prace rozpoczną się już w najbliższy poniedziałek 29 sierpnia. – Mamy na to 15 miesięcy. Termin jest bardzo ambitny, przed nami zima, ale mam tak dobry zespół. Postaramy się. Do boju – deklarowała Monika Szczygieł-Gołębiowska, przedstawicielka firmy.

Była prowizorka, są pandemiczne standardy

Jednocześnie to koniec wieloletniej budowy szpitala. – Po 48 latach od wbudowania kamienia węgielnego, kończymy prace – zaznacza marszałek. – Wcześniej mówiliśmy o prowizorycznych działaniach, które nie były tym, czego oczekiwaliśmy – dodaje.

Nowy system jest nowoczesny i uwzględnia standardy leczenia w czasach kryzysu pandemicznego. Pacjenci zyskają nowe stanowiska respiratorowe. Na oddziale leczeni będą chorzy z COVID-19 i jego skutkami.

- Blok zabiegowo-anestezjologiczny to standard europejski, dzięki któremu unowocześniamy szpital. Od teraz pacjenci będą mieć szybki i ultranowoczesny dostęp do służby zdrowia – podkreśla Stawiarski.

Planowane zakończenie prac to czwarty kwartał 2023 roku.