- Myśląc o ochronie środowiska cały czas mamy nadzieję, że ktoś coś za nas zrobi - mówi dr Jolanta Rodzoś, prof. UMCS, Dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. - Tymczasem zapominamy, że my na tej planecie jesteśmy konsumentami i powinniśmy ograniczyć naszą konsumpcję. Jeżeli byśmy ograniczyli nasze potrzeby moglibyśmy ochronić trochę surowców, trochę wody, emitować mniej zanieczyszczeń do środowiska i zmniejszyć problem składowania i utylizacji odpadów.
W jaki sposób mieszkańcy Lublina dbają o środowisko?
- Przede wszystkim staram się nie śmiecić, ale też segreguję śmieci - mówi mieszkanka Lublina. - Jeśli są jakieś rzeczy powtórnego użytku, to tak staram się je używać, noszę szklaną butelkę, więc nie kupuję plastiku. Kupuję tyle ile jest mi potrzeba, wolę mieć mniej niż więcej, więc nie wyrzucam jedzenia, opakowań. Podobnie mam z ubraniami, nie kupuję nowych, mam tylko takie, które są mi potrzebne. Tak jest też ekonomiczniej
- Bardzo staram się chronić środowisko. Segreguję śmieci, bardzo mało używam woreczków foliowych. Jak najmniej plastiku, ubrań też nie kupuję za wiele, bo już swoje lata mam i nie potrzebuję tylu - mówi mieszkająca w Lublinie emerytka.
Światowy Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony w 1972 roku przez ONZ.