Atrakcji jest bardzo dużo, zobaczenie wszystkich wymaga niezłego sprintu przez miasto. Poniżej znajdziecie listę najważniejszych punktów.
19.00-00.00 | Noc Kultury na dachu VIVO! | al. Unii Lubelskiej 2 Lodowe realizacje w wykonaniu światowej klasy artystów z Ice Team, którzy na oczach widzów, między innymi za pomocą pił elektrycznych, wydobędą z lodowej bryły specjalnie zaprojektowaną rzeźbę. Inspiracją była architektura Starego Miasta, więc na tarasie widokowym wyrośnie lodowa Brama Krakowska. Wydarzeniu będą towarzyszyć rodzinne warsztaty rzeźbienia w lodzie oraz pokaz jazdy figurowej na rolkach. Autorzy: Ice Team, Benek Byrski, As Lublin.
19.00-02.00 | Mural | plac Rybny Autorem muralu jest Marcin Wrzal – stypendysta dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami w 2017 roku. Uczestnik Studium Wiedzy o Sztuce – Galeria Labirynt. Forma projektu artysty jest symboliczna, nawiązująca do prac kubistów. Tematem będą myśli i przeżycia artysty. Wszystko utrzymane w tonacji czerni, bieli i szarości.
19.00-02.00 | Paradise Lost II | plac Po Farze Na Starym Mieście będziemy mogli zasmakować raju utraconego: zobaczymy drzewo wiadomości dobrego i złego oraz wielkiego węża. Poemat Miltona kończy się wygnaniem pierwszych ludzi z raju. Poeta podkreśla jednak, że Opatrzność nie opuściła ludzi, ale pozostała dla nich przewodnikiem. Czas pokaże, jak trafna i dosłowna była metafora twórcy instalacji. Autor: Jarosław Koziara.
19.00-02.00 | Szklane domki – instalacja | Grodzka 7 – przy poczcie Szklane domy to metafora, którą pamiętamy z „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, natomiast szklane domki to artystyczna wizja baśniowego miasteczka, nad którym fruwają szklane kolorowe ptaki. Autorka: Karolina Karpińska.
19.00-02.00 | Noc Kultury w Warsztatach Kultury | Grodzka 7 Podczas Nocy Kultury na patio Warsztatów Kultury zaczarują nas Kwiaty Piekieł wykonane przez studentów koła naukowego ceramiki WA UMCS, czyli ceramiczna instalacja inspirowana „Boską Komedią” Dantego, której prezentacji towarzyszyć będzie głos Krystyny Czubówny. Ponadto, w korytarzu na parterze, będziemy mogli zobaczyć dwie wystawy: prace ukraińskich artystek – Ylii Hryhoryevy oraz Olhy Chykalo, poruszające temat tożsamości, pamięci i uczuć, które wywołuje wojna na Ukrainie, a w centrum realizacji stoi kobieta i jej sytuacja. Zobaczymy także wystawę plakatów Nocy Kultury, której kuratorką jest Iga Pałka.
19.00-02.00 | Paradise Lost I | róg Archidiakońskiej i Złotej Stado mobilnych, napędzanych siłą wiatru, symbolicznych i kolorowych rajskich ptaków wykonanych przez kreatywnych studentów WA UMCS pod kierunkiem Jarosława Koziary.
22.00-02.00 | Ożywione kadry – projekcja | bramy Złota 1 i Złota 5 Wszyscy zapewne doceniamy urok szlachetnych fotografii. Tym razem możemy wejść w ich przestrzenie. Dzięki uprzejmości Ewy Hartwig-Fijałkowskiej na jednym ekranie zobaczymy zdjęcie Edwarda Hartwiga, zaś na drugim, dzięki animacji komputerowej, ożyją fotografie Romana Krawczenki. Autorzy: Bartek Polak, Roman Krawczenko, Edward Hartwig (1909–2003).
19.00-02.00 | Botaniczne witraże | Dominikańska Projekt nawiązuje do założenia w 1837 r. Ogrodu Saskiego w Lublinie. Rośliny, które wykorzystano przy zakładaniu ogrodu oprawione zostały w szkło, tworząc instalację botanicznych rozet wpisaną w przestrzeń miasta. Niepozorne kwiaty są wyniesione na poziom wzroku widzów, skłaniając ich do zatrzymania i przyjrzenia im się z bliska. Autor: Jagoda Żyszkowska.
19.00-23.00 | Taniec w Powietrzu | plac Dominikański Zapraszamy do świata akrobatyki! Taniec w powietrzu to bardzo widowiskowa forma ekspresji. Wykonawcy zaprezentują niezwykłe umiejętności balansowania, kontroli ciała i płynności. W programie występy solowe i etiudy grupowe. Autorzy: Fundacja Sztukmistrze, Strefa Wysokich Lotów.
22.00-01.00 | Pokazy mappingów | Pałac Czartoryskich, plac Litewski Po raz kolejny piękna fasada Pałacu Czartoryskich na placu Litewskim zmienia się w wielobarwną przestrzeń. Dzięki pracy studentów grafiki WA UMCS możemy obserwować, jak architektura się zmienia, a najbardziej baśniowe marzenia stają się możliwe. Tematem animacji jest swobodna interpretacja sztuki użytkowej.
19.30-00.00 | Jazz w mieście | plac Litewski Przestrzeń Nocy Kultury zostanie zapełniona muzyką jazzową i klasycznąz dużą dowolnością interpretacji i aranżacji oraz tendencją do improwizacji. Kuratorem artystycznym jest Mariusz Bogdanowicz – kontrabasista,wydawca, producent muzyczny. Zadba on o rozrywkowy program sceny muzycznej, jazzowki i koncerty na placu Litewskim. Miasto opanuje jazz, więc zachęcamy do nasłuchiwania i zaglądania w nieoczywiste miejsca. Autorzy: Mariusz Bogdanowicz, Adam Jarzmik, Michał Iwanek, Adam Wendt, Sebastian Kuchczyński, Piotr Schmidt, Michał Lewartowicz, Marcelina Gawron, studenci z Katedry Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej.
19.00-02.00 | Noc w Browarze | ul. Bernardyńska 15 Noc w Browarze to między innymi niezwykła, interaktywna instalacja artystyczna „Wstążki w Perle” autorstwa Agaty Zwierzyńskiej. Uczestnicy Nocy Kulturybędą mogli do niej wejść i zanurzyć się w niezliczonej ilości tasiemek. Zielona dżungla wstążek z pewnością stanie się idealnym tłem do szalonych zdjęć z przyjaciółmi. Kolejną instalacją, którą będzie można podziwiać jest Wiosna w Browarze Jarosława Koziary. W Kinie Perła odbędą się pokazy filmu „Szklane negatywy”. Dodatkowo w programie dostępne będzie zwiedzanie zabytkowych podziemi (obowiązuje rezerwacja) i warzelni. Oficjalna Strefa Gastro Nocy Kultury w tym roku również na terenie Browaru. Będzie to idealne miejsce, by zregenerować siły po nocnych wędrówkach oraz zaspokoić głód smakując różnorodne, foodtruckowe menu.
Na Noc Kultury warto wybrać się komunikacją miejską. Autobusy komunikacji nocnej będą kursować częściej. ZTM w Lublinie zaznacza ponadto, że przejazdy będą bezpłatne. N1, N2 i N3 w nocy z 4 na 5 czerwca pojadą co 20 minut między 22 a 1:30, później co godzinę.
Cały harmonogram znajdziecie tutaj.
Polecany artykuł: