Dzięki cyfryzacji udaje się pomóc tym, którzy mają utrudniony dostęp do lekarzy. Lublin w czołówce działań telemedycznych

i

Autor: zdjęcie nadesłane, prof. Robert Rejdak

Zdrowie

Dzięki cyfryzacji udaje się pomóc tym, którzy mają utrudniony dostęp do lekarzy. Lublin w czołówce działań telemedycznych

2024-04-18 12:47

W ramach projektu Okobus przebadano ponad 6 tys. osób z województwa lubelskiego. To o 1,1 tys. osób więcej niż pierwotnie zakładano w pilotażowym programie. Przypomnijmy Okobus, to mobilne centrum wczesnej diagnostyki cukrzycowego obrzędu plamki. Mobilny gabinet okulistyczny odwiedził 97 miejsc, aby przebadać osoby, które na co dzień mają utrudniony dostęp do specjalistów.

Okuliści przywrócili widzenie pacjentce. Pierwsza taka operacja w Polsce!

- Jesteśmy po pierwszym etapie realizacji projektu Okobus - mówi prof. Rober t Rejdak, kierownik lubelskiej Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej USK1 w Lublinie. - W ramach tego projektu przebadaliśmy ponad 6 tys. osób chorujących na cukrzycę. Nasze projekty pokazały bardzo wyraźnie wagę badań przesiewowych i takiej wczesnej diagnostyki. Również to, że możemy niejako z dala od dużych ośrodków z powodzeniem diagnozować pacjentów.

Wcześniej lekarze realizowali projekt "Dobrze widzieć", który miał na celu profilaktykę krótkowzroczności i wad refrakcji u dzieci.

- Mamy już zakończony pierwszy etap programu "Dobrze widzieć", gdzie przebadaliśmy około 1100 dzieci w wieku szkolnym, klasy 1-3 w szkołach zarówno Lublina jak i mniejszych miejscowości w okolicy Lublina - dodaje prof. Rejdak.

Wszystko to było możliwe między innymi dzięki Lubelskiej Unii Cyfrowej, która została powołana jesienią 2021 roku. To związek pięciu lubelskich uczelni wyższych. Dzięki temu Lublin jest teraz prekursorem projektów rozwijających działania telemedyczne.

- W tej chwili w ramach Lubelskiej Unii Cyfrowej badamy pacjentów ze stożkiem rogówki, z chorobami rzadkimi oczu, ale również będziemy kontynuować badania dzieci i młodzieży. W ramach kontynuacji programu "Dobrze widzieć" mamy też nadzieję na kontynuację programu Okobus. W planach są ościenne województwa - dodaje prof. Rejdak. - Uniwersytet Medyczny pod moim kierunkiem jest tu liderem i szczególnie na tej płaszczyźnie rozwijamy telemedycynę i cyfryzację medycyny we wszystkich jej specjalizacjach.

Projektowi cyfryzacji patronuje prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.