Dron nad Lublinem

i

Autor: Miasto Lublin Dron

W LUBLINIE

Drony nad lubelskim niebem. W specjalnej aplikacji sprawdzisz, co lata nad miastem

2024-07-17 13:45

Miasto Lublin wraz z gminą Jastków od 2022 roku realizują projekt, którego celem jest zebranie informacji o dronach latających nad ich obszarem. Obecnie, dzięki specjalnej aplikacji każdy z nas może sprawdzić aktualne lokalizacje bezzałogowych statków powietrznych, które pojawiają się na tym terenie.

Jak już wspomnieliśmy, zbieranie informacji o położeniu dronów pojawiających się nad lubelskim niebem ma związek z projektem, jaki Miasto Lublin i Gmina Jastków realizuje od 2022 r. Jest to możliwe dzięki zwycięstwu w konkursie pt. „Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę”, który został zorganizowany przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Powstanie koncepcji lotów zaplanowano na lata 2022-2028. Projektem „DTM Lublin” został objęty obszar liczący ok. 120 km2 w północno-zachodniej części Lublina (czyli północny obszar dzielnicy Szerokie oraz prawie cały Sławinek i Sławin), a także teren niemal całej Gminy Jastków. To właśnie w ramach jego realizacji, obszary te są wyposażane w urządzenia, dzięki którym możliwe jest zbieranie informacji o położeniu dronów pojawiających się na lubelskim niebie.

– Obie gminy będą miały realny wpływ na kształtowanie ruchu dronów na swoim terenie, a ich użytkownicy otrzymają kompleksowy system do planowania lotów wraz z narzędziami informującymi o ograniczeniach w przestrzeni, w związku z innymi bezzałogowymi statkami powietrznymi. Użytkownicy korzystający z nowych rozwiązań, będą otrzymywali natychmiastowo automatyczne akceptacje planów misji wraz z określonymi warunkami ich realizacji oraz zasadami lotu informuje Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza. I wylicza: – Usługa działająca w trzech określonych obszarach, tworzy przede wszystkim innowacyjne środowisko technologiczne, które umożliwia m.in.: wykrywanie kolizji dronów oraz konfliktów z innymi zgłoszonymi lotami. Wspiera użytkownika w realizacji misji, oferując w czasie rzeczywistym monitoring trajektorii lotu niektórych BSP na danym obszarze, dostarczając informacje o położeniu innych jednostek wyposażonych w urządzenia lokalizacyjne, a także dane meteorologiczne oraz informacje o lokalnych skupiskach ludności, zarówno stałych, jak i tymczasowych. Usługa dostarcza także narzędzie SUP DTM Autonomia do koordynacji planów misji.

Policjanci z Bydgoszczy patrolowali ulice z drona. To kolejna odsłona akcji Bezpieczny pieszy

W aplikacji sprawdzisz, jaki dron lata nad miastem

Dla osób, które nie są pilotami dronów, ale są zainteresowane tym, jakie bezzałogowe statki powietrzne pojawiają się na lokalnym niebie, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej udostępniła specjalną aplikację „CoTuLata”. Dzięki niej każdy z nas może samodzielnie sprawdzić informacje o dronie latającym na wskazanym obszarze. Apka pozwala zweryfikować, czy jego pilot legalnie wykonuje dany lot i czy odpowiednio zgłosił jego odbycie.

– Wystarczy wskazać lokalizację i po potwierdzeniu swojego położenia, otrzyma się możliwość zapoznania z aktualną mapą zgłoszonych lotów dronów w swoim otoczeniu. Zgłoszenia zawierają m.in.: informacje o lokalizacji, czasie trwania planowanej misji, maksymalnej wysokości lotu. Jeżeli takie informacje pojawią się na mapie CoTuLata – oznacza to, że pilot dokonał stosownych zgłoszeń i z dużym prawdopodobieństwem posiada uprawnienia do wykonywania lotu – tłumaczy Głazik.

Obszary realizacji projektu dronowego

i

Autor: Miasto Lublin

Jak czytamy w przesłanym przez biuro prasowe lubelskiego ratusza komunikacie, „konkurs pt. „Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę” organizowany był przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego i Ministerstwo Infrastruktury. Dostępna na obszarze Lublina i Jastkowa – „DTM Lublin” usługa umożliwia planowanie i wspiera realizację różnego rodzaju lotów dronów. Oprócz Lublina i Jastkowa, usługa dostępna jest również w dwóch obszarach: Nadarzyn i Lesznowola – „DTM Nadarzyn” oraz Gliwice, Pilchowice i Sośnicowice (GZM) – „DTM Gliwice”.

Zobacz także: Te autobusy kursowały po ulicach Lublina w XX wieku! ZOBACZ archiwalne zdjęcia