Czy to ty w filmie? Plaga wiadomości na Facebooku
Schemat wiadomości wyłudzających dane przez linki każdorazowo wygląda niemal identycznie. Hakerzy wysyłają je do użytkowników z przejętego konta należącego do osoby z listy znajomych. Zazwyczaj informacja jest krótka intrygującą, której celem jest zachęcenie odbiorcy do kliknięcia wiadomość z odnośnikiem. Na tego typu wiadomości niestety nabierają się tysiące Polaków. Wiadomość wysłana przez znajomego nie wzbudza podejrzeń, ale to właśnie w nich znajduje się w nich szkodliwy link prowadzący do witryn wyłudzających dane.
Treść najnowszej wiadomości z linkiem do wykradania danych to: „Czy to ty w filmie? <link do strony>”.Chociaż tego typu wiadomości wysyłane są przez oszustów za pośrednictwem Facebooka od lat, ale teraz odnotowano ich gigantyczną liczbę w Polsce. O ile sam link wygląda podejrzanie, to zazwyczaj czujność potencjalnych ofiar jest mniejsza przez fakt, iż komunikat przesyła nam „znajomy”.
Wejście w przesłany link i wprowadzenie swoich danych do logowania grozi utratą dostępu do konta. Ale to nie wszystko. Kradnąc dostęp do konta hakerzy będą mieli dostęp do zamieszczanych tam treści, a później zapewne wykorzystają przejęte konto do oszustw np. na BLIK-a.
Z takiego przejętego konta wysłane zostaną wiadomości do bliskich osób z prośbami o przelanie pewnej kwoty za pomocą aplikacji BLIK. Link z takiej wiadomości da oszustom dostęp do konta bankowego i znajdujących się tam pieniędzy. Żeby uniknąć tego typu problemów lepiej nie klikać w takie wiadomości i ustawić na swoim profilu weryfikację dwustopniową. Dostaliście taką wiadomość, nie klikajcie w nią i ostrzegajcie przed tym swoich znajomych.