W 2022 r. w ośrodkach znalazły się 234 osoby, czyli o 19 więcej niż w 2021 r. Chęć i gotowość stworzenia domu wyraziło 197 rodzin. W szkoleniach dla kandydatów i kandydatek na rodziców adopcyjnych wzięło natomiast udział 60 osób. W ich zakres wchodzą też spotkania, podczas których specjaliści i specjalistki udzielają wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. W zeszłym roku takich porad było 2175.
Ale na fachową pomoc mogą liczyć też rodziny biologiczne, których dzieci zostały adoptowane, a także kobiety, które zadeklarowały, że chcą oddać dziecko zaraz po urodzeniu. Urząd marszałkowski podał dane dotyczące jedynie pierwszej opcji – takich porad było 212. Poza tym po wsparcie psychologiczne udały się rodziny poadopcyjne i osoby dorosłe poszukujące swoich biologicznych rodziców.
Załoga ośrodka uczestniczyła też w posiedzeniach zespołów do spraw okresowej oceny sytuacji dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. Roczny bilans to analiza sytuacji 1838 dzieci z województwa lubelskiego.
Swoje piętno na funkcjonowaniu ośrodka odcisnęła też wojna w Ukrainie. Pracownicy i pracowniczki ośrodka znaleźli 472 miejsca pobytu dla ukraińskich dzieci przebywających w pieczy zastępczej. Monitorowali też, co się dzieje z dziećmi z Domu Dziecka w Mariupolu przebywającymi w Domu Dziennikarza w Kazimierzu Dolnym.
Ośrodek Adopcyjny funkcjonuje od 11 lat i w tym czasie udało się znaleźć nowe rodziny dla 831 dzieci.