Dokładnie 49 milionów 400 tys. złotych mają na celu ograniczenie negatywnych skutków epidemii COVID-19 w województwie lubelskim. To część Lubelskiego Pakietu Antykryzysowego.
- Samo COZL dostanie 25 milionów złotych, 6 szpitali wojewódzkich łącznie 23 miliony, a szpital jednoimienny w Puławach, który jest na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem 800 tys. - mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego
- Dziennie, mimo że do tej chwili nie mieliśmy pacjenta z rozpoznanym koronawirusem, wykorzystujemy około 30 kombinezonów ochronnych i dużo więcej maseczek - mówi Adam Chodziński, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.
- Do tej pory nie mieliśmy pacjentów z koronawirusem. Natomiast gdy ktoś ma objawy od razu go izolujemy. Nie jest wprowadzany do szpitala - informuje Elżebieta Starosławska, dyrektor COZL.
To właśnie w tej placówce środki trafią m.in. na dodatkowe łóżka.
- Dziękujemy za dostrzeżenie naszego szpitala. Środki te zostaną wykorzystane na dostosowanie całego szpitala od tego, abyśmy mogli przyjmować pacjentów zakażonych. Wykonamy, a właściwie już wykonujemy, śluzy z podciśnieniem, aby dać bezpieczeństwo naszym pracownikom oraz przebywającym u nas pacjentom - mówi Piotr Rybak, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach.
Szpital ma być w pełni gotowy i funkcjonalny do końca tygodnia.
- Do nas trafiają pacjenci z innymi objawami, tzw. "ostrymi". Każde środki są na wagę złota - dodaje Rybak.
Pieniądze dla szpitali pochodzą od Komisji Europejskiej, Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.