Lubelski ratusz ogłosił właśnie przetarg na utrzymanie miejskich zdrojów i poidełek, a także punktów szybkiego napełniania. Miasto szuka wykonawcy, który będzie chciał się z nim związać ponad 2,5-letnią umową. Do tej pory dbaniem o punkty dostępu do darmowej czystej wody w przestrzeni Lublina zajmował się MPWiK, ale umowa z nim wygasa w kwietniu.
– Nowe zamówienie będzie obejmowało kontrolę, bieżące utrzymanie i remonty łącznie 85 zdrojów, 17 poidełek i 4 punktów szybkiego napełniania, w tym pompowanie wody, czyszczenie studni i misek – poidełek, dokonywanie napraw, w tym wymianę uszczelek, rączek i innych elementów. Dodatkowo w zakresie poidełek, zamówienie będzie obejmowało dezynfekcję wylewek – dwa razy w tygodniu i jakościowe badanie wody wykonywane raz w miesiącu – wymienia Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.
W Lublinie funkcjonuje 17 poidełek z kranem. Są one umieszczane w miejscach najczęściej uczęszczanych przez turystów. Można je spotkać:
- przy ul. Wróblewskiego 2 (popularny koziołek),
- w Parku Ludowym (8 sztuk),
- na Placu Litewskim (2 sztuki),
- przy ul. Chmielarczyka,
- przy ul. Krężnickiej,
- przy ul. Zesłańców Sybiru,
- przy ul. Lipowej,
- przy pl. Łokietka (studnia obok Bramy Krakowskiej).
– Poidełka w przestrzeni miejskiej pozwalają również na promocję ekologicznego trybu życia oraz rozwijają zdrowe nawyki żywieniowe. Dostęp do wody pitnej jest ważny podczas upałów, zwłaszcza dla dzieci, osób starszych, a także wszystkich mieszkańców i turystów. Uliczne poidełka ograniczają także ilość plastikowych odpadów, zwłaszcza jednorazowych butelek po wodzie, tym samym chronią środowisko – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.
Czym są natomiast punkty szybkiego napełniania? To dwa hydranty, które mają duży przepływ i służą do jak najszybszego napełnienia wozów strażackich uczestniczących w akcjach gaśniczych. Znajdują się one przy ulicach:
- Puławskiej,
- Andersa,
- Jana Pawła II,
- al. Witosa.
– Wraz z wiosną zostaną uruchomione wszystkie poidełka, które w związku z porą zimową zostały wyłączone z użytkowania. Z kolei zdroje wody pitnej zapewniające wodę dla mieszkańców nieposiadających przyłączy wodociągowych funkcjonują przez cały rok – mówi Głazik.
Chętni do złożenia swoich ofert w przetargu mają czas do 6 marca.