Darmowe przejazdy komunikacją miejską w Lublinie. Do uprawnionych dołączy kolejna grupa?
Z pomysłem wprowadzenia darmowych przejazdów komunikacją miejską dla osób uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych na terenie Lublina zwróciła się do władz miasta Monika Kwiatkowska, radna Rady Miasta Lublin z „prezydenckiego” klubu. Mowa tu o wydarzeniach współorganizowanych przez miasto oraz tych odbywających się w lubelskich muzeach i teatrach.
„W perspektywie nadchodzącego roku 2029, kiedy to Lublin zostanie Europejską Stolicą Kultury, szczególnie istotne jest wspieranie kultury na każdym etapie, w tym także poprzez ułatwienie mieszkańcom i turystom udziału w wydarzeniach kulturalnych” – podkreśla w złożonej interpelacji Monika Kwiatkowska. – „Wprowadzenie darmowych przejazdów komunikacją miejską dla uczestników tych wydarzeń mogłoby przyczynić się do zwiększenia frekwencji, zmniejszenia barier finansowych oraz zachęcenia większej liczby osób do aktywnego korzystania z bogatej oferty kulturalnej miasta” – przekonuje radna.
Kolejnym argumentem, jaki Kwiatkowska podnosi w swojej interpelacji jest przykład innych europejskich miast, które w przeszłości były już Europejską Stolicą Kultury i zdecydowały się na wprowadzenie w życie podobnego pomysłu.
„Darmowa komunikacja dla uczestników wydarzeń kulturalnych może również przyczynić się do promocji korzystania z transportu publicznego, co jest istotnym elementem strategii zrównoważonego rozwoju miasta” – zaznacza Monika Kwiatkowska.
Czy, twoim zdaniem, uczestnicy wydarzeń kulturalnych w Lublinie powinni jeździć komunikacją miejską za darmo? Zagłosuj w naszej sondzie!
Będą bezpłatne przejazdy dla uczestników lubelskich wydarzeń? Miasto nie mówi „nie”!
Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji, w odpowiedzi na interpelację radnej Kwiatkowskiej przyznaje, że wprowadzenie w życie darmowych przejazdów dla uczestników wydarzeń kulturalnych współorganizowanych przez miasto, mogłoby przełożyć się na zwiększenie liczby osób biorących w nich udział, zwłaszcza w kontekście bycia ESK 2029. Zaznacza jednak, że decyzja o wejściu w życie takiego rozwiązania może zostać podjęta jedynie poprzez uchwałę Rady Miasta.
Aby tak się stało konieczne będzie wcześniejsze, szczegółowe oszacowanie kosztów wdrożenia tego pomysłu dla lubelskiego budżetu, biorąc pod uwagę m.in.: liczbę i rodzaj wydarzeń oraz szacowaną liczbę ich uczestników, którzy mogliby skorzystać z darmowego przejazdu. Nie bez znaczenia jest też określenie częstotliwości takich przejazdów oraz wprowadzenie dokumentu, który służyłby do weryfikacji uprawnienia podczas kontroli biletowej.
„W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie oszacować kosztów takiego rozwiązania, ponieważ program wydarzeń kulturalnych odbywających się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2029 jest w trakcie opracowywania” – wyjaśnia Stepaniuk-Kuśmierzak. – „Zaproponowana inicjatywa wydaje się być bardzo interesująca i wpisuje się w założenia Strategii Kultury 2030+ i realizację priorytetu Dostęp do kultury. Mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości uda nam się wprowadzić zgłoszony pomysł” – podkreśliła zastępczyni prezydenta Lublina.
Zobacz także galerię zdjęć: Noc Kultury 2024 w Lublinie wielkim hitem! Na ulicach miast były prawdziwe tłumy!