Darmowe przejazdy komunikacją miejską dla nauczycieli w Lublinie. Złożono interpelację
Dwoje radnych Rady Miasta Lublin – Anna Glijer i Konrad Wcisło (oboje są z Klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka) – zwrócili się do władz miasta z interpelacją dotyczącą możliwości wprowadzenia darmowych lub ulgowych przejazdów komunikacją miejską w Lublinie dla nauczycieli ze żłobków, przedszkoli i szkół, w godzinach ich pracy.
„W związku z pełnieniem swoich obowiązków nauczyciele często muszą przemieszczać się po mieście w różnych celach zawodowych związanych z opieką nad grupami. Są to m.in. wyjazdy z uczniami na wycieczki edukacyjne, do instytucji kulturalnych, czy miejsc związanych z realizacją programu nauczania” – wskazują Anna Glijer i Konrad Wcisło.
Jak dodają radni, wprowadzenie ulgi w postaci darmowych lub tańszych przejazdów „mogłoby znacząco ułatwić im (nauczycielom – przyp. red.) wykonywanie codziennych obowiązków, a także zmniejszyć obciążenie finansowe, jakie ponoszą w związku z koniecznością korzystania z własnego transportu lub opłacania biletów komunikacji miejskiej”.
Darmowe przejazdy komunikacją miejską dla nauczycieli. Jakie warunki trzeba byłoby spełnić?
Lubelski ratusz ustosunkował się już do interpelacji radnych. Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania, w odpowiedzi na złożony dokument tłumaczy, że Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przeprowadził już analizę takiego pomysłu. Z wyliczeń instytucji, opartych na danych, jakie zostały jej przekazane przez Wydział Oświaty i Wychowania, wynika, że wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla nauczycieli kosztowałoby rocznie około 71 tys. zł.
Jakie warunki musiałyby być spełnione, by pracownicy oświaty mogli skorzystać z takiej ulgi? Jak wyjaśnia Banach, nauczyciele i opiekunowie z przedszkoli i szkół podstawowych z tereny gminy Lublin, mogliby korzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską w trakcie szkolnych wycieczek.
„Podstawą do korzystania z uprawnienia byłaby Karta wycieczki potwierdzona przez dyrektora lub wicedyrektora placówki, której kopia przekazywana będzie do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie” – precyzuje zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania.
O tym, czy taka ulga faktycznie będzie mogła wejść w życie, zdecydują radni na sesji Rady Miasta Lublin.
Zobacz także galerię: Takiego autobusu w Lublinie jeszcze nie było! On jeden jest jak dwa zwykłe