Odstaw alkohol na miesiąc i zobacz, co się stanie. Eksperci zdradzają, jak to zrobić

i

Autor: Getty Images

Boże narodzenie 2023

Czy w Wigilię można pić alkohol? Wiemy, co na to księża

2023-12-05 11:42

Wielkimi krokami zbliża się Wigilia Bożego Narodzenia. Wiele osób w polskich domach zasiądzie do stołu i stanie przed dylematem – czy można na nim postawić alkohol? Wiemy, jakie jest zdanie Kościoła na temat picia alkoholu w święta.

Wiele osób nie wyobraża sobie świąt bez wysokoprocentowych trunków. Już podczas kolacji 24 grudnia wiele osób wyciąga alkohol, którym raczy swoich współbiesiadników i współbiesiadniczki. Niektórzy zastanawiają się, czy picie napojów z procentami w Wigilię jest słuszne? O to właśnie już rok temu zapytali księdza Sebastiana Picura, którego na Tik Toku obserwuje ponad 700 tys. osób.

Czy na Wigilii pijecie alkohol, tak jak jest to w tradycji katolickiej? — brzmiało jedno z pytań w komentarzach do duchownego.

Odstąpmy od tego, odstąpmy od tego, wycofajmy się z tego pomysłu, bo jest to... nierozsądne, jest to niepotrzebne, jest to niemoralne — odpowiedział ksiądz w jednym z nagrań, podkładając głos komentatora sportowego Mateusza Borka.

Picie alkoholu w czasie Wigilii nie należy do katolickich zwyczajów — wyjaśnia w napisach na końcu nagrania.

Nie jest to jedyny filmik tego typu. W kolejnym internauta zapytał: „Będzie wódeczka na stole na Wigilię jak w każdej normalnej polskiej rodzinie?”.

Od kiedy pamiętam, w moim rodzinnym domu podczas Wigilii nie było alkoholu. Jest to jak najbardziej normalne. Pozdrawiam – odpowiedział ksiądz.

Nie tylko on zachęca do tego, żeby święta Bożego Narodzenia były wolne od alkoholu.

Jeśli pojawi się w nieznacznych ilościach, bo ktoś dajmy na to wyciągnie butelkę wina, to oczywiście tutaj nie ma grzechu. Zaznaczę jednak, że zgodnie z piękną, polską tradycją, która wskazuje na wyjątkowość tego dnia, alkohol na stole wigilijnym nie powinien się pojawić – mówił w Rzeczypospolitej ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

O powstrzymanie się od picia „czegoś mocniejszego” w ciągu ostatnich lat apelował również m.in. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, i „Ksiądz z Osiedla”, czyli ks. Rafał Główczyński, mówiąc:

Źle by było, gdyby przyjęcie świąteczne skończyło się wizytą w izbie wytrzeźwień, albo jakiś wujek w pewnym momencie zamiast deseru preferował drzemkę pod stołem –  stwierdził.

Alkohol w Wigilię

Przyjęło się, że Wigilię katolicy i katoliczki poszczą, czyli zachowują wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i napojów alkoholowych w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. W drugi nie jest już konieczna. Można pozwolić sobie nie tylko na kilka lampek wina, lecz nawet na mocniejsze trunki, np. wódkę.

Warto jednak przypomnieć, że w 2003 roku Kodeks Prawa Kanonicznego w Polsce zniósł obowiązek ścisłego postu w Wigilię, jednak tradycja nakazuje zachowywać się w ten dzień godnie i z szacunkiem. Lepiej tego dnia zrezygnować z wódki i czy innych kolorowych trunków.

Zobacz zdjęcia: Świąteczne witryny sklepów i restauracji w Lublinie. Tak przystroiły się na święta!

Najlepszy prezent od świętego Mikołaja to... #EwelinaPyta