W tym roku Wielki Piątek wypada 7 kwietnia. Jest on częścią Triduum Paschalnego, który dla wiernych kościoła katolickiego jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym. To dzień, w którym szczególnie należy skupić się na modlitwie i upamiętnieniu Męki Pańskiej, również poprzez post.
Post ścisły w Wielki Piątek. Co to oznacza?
W Wielki Piątek wiernych kościoła katolickiego obowiązuje post ścisły, czyli zarówno ilościowy, jak i jakościowy. Oznacza on nie tylko powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych, ale także ograniczenie się do spożycia w ciągu dnia trzech posiłków, z czego tylko jeden może być do syta. Dodajmy, że podobnie jest w przypadku Środy Popielcowej, która rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Mówi o tym Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 1251).
Polecany artykuł:
Kto jest zobowiązany do przestrzegania postu?
Jeśli chodzi o post ilościowy, to zobowiązani do jego przestrzegania są wierni w wieku 18-60 lat. Z kolei jeśli mowa o wstrzemięźliwości przed spożywaniem pokarmów mięsnych, to obejmuje ona wiernych od 14 roku życia i powinna być stosowana nie tylko w Wielki Piątek, ale we wszystkie piątki roku (z wyjątkiem świąt, które wypadają w te dni). Stanowi o tym prawo kanoniczne (kan. 1252).
Zobacz także: Jarmark Wielkanocny w lubelskim skansenie
Polecany artykuł: