Kampus zachodni UMCS im. Unii Lubelskiej znajduje się przy ulicy Głębokiej. Na jego terenie swoje siedziby mają już Wydział Artystyczny łącznie z Instytutem Muzyki i Instytutem Sztuk Pięknych oraz Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. W ramach realizowanych inwestycji znajdą się tam teraz także Wydział Politologii i Dziennikarstwa, Instytut Psychologii. Rozstrzygnięto także przetarg na realizację Instytut Pedagogiki.
— Powstające budynki Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii są to dwa niezależne obiekty połączone łącznikiem. Oba budynki zostały zaprojektowane według wytycznych pracowników poszczególnych instytucji, a pozostała część tzw. łącznik zajęta będzie przez elementy wspólne takie jak biblioteka, szatnia, barek oraz pomieszczenia techniczne. Placówki będą zawierały aule wykładowe, sale wykładowe i seminaryjne. Ponadto znajdą się tam także pomieszczenia specjalistyczne takie jak pracownie telewizyjne z pomieszczeniem nagrań i reżyserką, strzelnica elektroniczna, laboratoria dydaktyczno-badawcze czy pracownia terapeutyczna. — informuje Aneta Adamska rzecznik prasowy UMCS.
Dodatkowo wydzielone będą również pomieszczenia do nauki własnej studentów czy kół naukowych. Wszystkie te obiekty będą dostępne dla osób niepełnosprawnych w sposób zapewniających im komfort pracy i studiowania.
— Obecnie trwające prace w kampusie zachodnim dotyczące budowy nowych siedzib przebiegają zgodnie z harmonogramem. Mamy nadzieję, że wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego będziemy przygotowani do prowadzenia zajęć właśnie w tych nowych obiektach. Jednak będzie to zależało od rozwoju sytuacji epidemicznej. — dodaje Adamska.
Na terenie kampusu zachodniego w pobliżu powstających tam właśnie budynków politologii i dziennikarstwa oraz psychologii wybudowana będzie nowa siedziba Instytutu Pedagogiki.
Instytut do nowej siedziby przeniesie się z zajmowanej obecnie kamienicy przy ulicy Narutowicza. Pod koniec kwietnia tego roku uczelnia rozstrzygnęła przetarg na budowę nowego obiektu. Postępowanie wygrała najtańsza firma na kwotę 42 mln 960 tyś złotych. Nowy budynek pedagogiki będzie zawierał dwie aule wykładowe, sale wykładowe i ćwiczeniowe. Ponadto sale specjalistyczne takie jak pracownie montessori, pracownie kompetentnego nauczyciela czy pracownie do diagnozy neuropedagogicznej, ale także pracownie plastyczną, fotograficzną, teatralno-muzyczną i taneczną.