Do końca września zlecenia można było wystawiać elektronicznie lub papierowo. Od 1 października obowiązuje już tylko e-zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne.
– Przejście wyłącznie na taką formę oznacza, że zlecenie musi zostać podpisane cyfrowo: kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym, lub z wykorzystaniem certyfikatu ZUS e-ZLA – wyjaśnia Małorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ.
Są wyjątki
– Wystawianie zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w tradycyjnej, czyli papierowej formie, jest dopuszczalne tylko w przypadkach braku dostępu do serwisów internetowych lub usług informatycznych NFZ – mówi Bartoszek.
Można to zrobić także przy braku możliwości podpisania zlecenia podpisem zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub certyfikatem e-ZLA.
W przypadku negatywnej weryfikacji należy skontaktować się z oddziałem NFZ, np. przez wysyłkę skanu dokumentu na adres mejlowy.
E-zlecenie to dokument elektroniczny, rodzaj recepty, którą lekarz, pielęgniarka, położna czy fizjoterapeuta podpisują w systemie elektronicznie.
Pacjent otrzymuje informacje za pomocą SMS lub mejla z 4-cyfrowym kodem.
Dokument jest też dostępny w Internetowym Koncie Pacjenta. Konkretny produkt można kupić w sklepie medycznym lub w aptece. Wystarczy podać numer PESEL i kod dostępu lub przedstawić druk informacyjny wystawiony podczas wizyty np. u lekarza. Takiej recepty nie trzeba drukować.