Nadleśnictwo Janów Lubelski, Lasy Państwowe na swoim profilu udostępniło nagranie, na którym widać aż dwa młode okazy żubra! Widać na nim, że młode trzymają się blisko matki. Musicie to zobaczyć!
Dwa nowe żubrzątka w janowskich lasach
W rozmowie z przekazał, że w ubiegłym roku w Lasach Janowskich narodziło się pierwsze żubrzątko, dokładnie byczek.
- W tym roku, w czerwcu na świat przyszły dwa – jest to jałówka i byczek. Obecnie nasze stado wolnożyjących żubrów liczy jedenaście osobników, w tym trzy młode – dodał nadleśniczy.
Żubry sprowadzono na początku 2021 roku z Puszczy Boreckiej. Nadleśniczy podkreślił, że zwierzęta doskonale się zaaklimatyzowały w Lasach Janowskich.
- Radzą sobie bardzo dobrze. Przebywają na łąkach i w lesie. Na przemian żerują, odpoczywają i przemieszczają się po lesie, a także w rezerwacie, w dolinach dwóch rzek we wschodniej części Lasów Janowskich – powiedział Kuśmierczyk. Wyjaśnił, że monitoring żubrów prowadzony jest poprzez codzienną, bezpośrednią obserwację pracowników nadleśnictwa oraz dzięki fotopułapkom umieszczonym w lesie.
Zapytany, czy odwiedzający Lasy Janowskie mają szansę spotkać żubra na żywo, przypomniał, że żyjące tu stado jest dzikie.
- Ono nie pozwala się podejść — żubry po prostu odchodzą albo uciekają. Nie powinno się zresztą do nich zbliżać, płoszyć czy zaczepiać, bo to może być niebezpieczne. Trzeba zachować bezpieczną odległość - minimum 50 metrów — bo żubry są spokojne, ale jak się bronią, to mogą się różnie zachować. Na pewno byki, które są w okresie rui – czyli teraz – odłączają się od stada i mogą podchodzić bliżej zabudowań czy ludzi – ostrzegł nadleśniczy.
Żubry są gatunkiem pod ścisłą ochroną. Są największymi ssakami Polski i Europy.
- Nazywane są duchami, bo rzeczywiście trudno jest je wytropić mimo tego, że mają dużą masę i wielkość, to przemieszczają się dosyć sprawnie – dodał Kuśmierczk.
Zobacz także: To koniec słynnego pola konopi w Lublinie?! Hemplab rezygnuje z dzierżawienia go od rolnika