To m.in. oparzenia, urazy tępe czy ciężkie zranienia gałki ocznej. - Ciężkie zranienia narządu wzroku, aparatu ochronnego oka. Zarówno w mechanizmach takich jak urazy tępe, jak i wszelkiego rodzaju oparzenia, gdzie cierpi np. rogówka - tłumaczy prof. dr hab n. med. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.
Powodem najczęściej jest nieostrożność podczas urlopu i prac rolnych. - Chodzi o prace w polu, podczas żniw, ale i w ogrodzie. Należy pamiętać o stosowaniu okularów ochronnych. To konieczność - dodaje prof. Rejdak.
Najwięcej ofiar to dzieci
- Najmłodsi towarzyszą dorosłym przy tego typu pracach albo pojawiają się tam zupełnie przypadkiem i nagle - ostrzega specjalista. I dodaje, że dzieci powinny być izolowane, na przykład w czasie żniw. - Zabezpieczone przed nimi powinny być także lakiery, rozpuszczalniki i farby - mówi.
Jeśli doszło do stłuczenia oka, natychmiast należy jechać do szpitala, nie można go zaklejać i dotykać. Jeśli oko jest oparzone substancją chemiczną, bezzwłocznie trzeba wypłukiwać żrące substancje i toksyny dużą ilością chłodnej wody, jednocześnie wzywając specjalistyczną pomoc.
Polecany artykuł: