Coraz więcej państw interesuje się lubelskim programem Dobrze widzieć

i

Autor: zdjęcie nadesłane, prof. Robert Rejdak

Coraz więcej państw interesuje się lubelskim programem "Dobrze widzieć"

2022-09-04 11:23

Badania wzroku u dzieci przeprowadzone w lubelskich i podlubelskich szkołach wykazały, że nauka zdalna w trakcie pandemii spowodowała pogorszenie wzroku u dzieci. U aż około 40 procent z przebadanej grupy wykazano nadwzroczność, astygmatyzm, krótkowzroczność, czy chorobę zezową. Prof. Rejdak podzielił się wynikami badań na Międzynarodowym Zjeździe Szwajcarskiego Towarzystwa Okulistycznego w Bazylei.

- Wyniki programu "Dobrze widzieć" wzbudzają zainteresowanie w wielu europejskich krajach - mówi prof. Robert Rejdak, szef lubelskiej Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1, pomysłodawca programu "Dobrze widzieć". - Koledzy ze Szwajcarii podkreślali, że w ich kraju nie ma tak zaawansowanego technologicznie programu przesiewowego, który mógłby być zastosowany w szkołach. W planach jest wdrożenie tego programu w całej Polsce, a koledzy ze Szwajcarii wyrazili zainteresowanie wdrożeniem tego programu w Zurychu.

Program "Dobrze widzieć" zostanie przedstawiony także w Berlinie. Pod koniec września odbędzie się tam zjazd Niemieckiego Towarzystwa Okulistycznego. Niewykluczone, że nasi zachodni sąsiedzi także u siebie zechcą wprowadzić badania przesiewowe wzroku u dzieci, wzorując się na naszym programie.