Coraz bliżej do pełnej cyfryzacji zasobów geodezyjnych. Podpisano już pierwszą umowę projektu e-Geodezja II

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/SmartGeoPL

wiadomości

Coraz bliżej do pełnej cyfryzacji zasobów geodezyjnych. Podpisano już pierwszą umowę projektu e-Geodezja II

2025-02-17 16:15

Białe plamy na internetowych mapach geodezyjnych znikną. Rozpoczyna się realizacja projektu e-Geodezja II w województwie lubelskim. Obejmie on swoim zasięgiem całe województwo. W poniedziałek podpisano pierwszą umowę.

- Podpisujemy umowę na ponad 2 mln zł na cyfryzację baz ewidencji gruntów i budynków na terenie gminy Wojciechów. Realizacja tej umowy będzie trwała do końca 2026 roku. Należy podkreślić, że jest to umowa w ramach bardzo dużego projektu, jednego z największych w województwie lubelskim, który obejmuje 18 powiatów i trzy miasta: Biała Podlaska, Chełm i Lublin. To jest kontynuacja projektu e-Godezja I. W najbliższym czasie w planach mamy podpisanie umów dla gmin: Garbów, Zakrzew, Strzyżewice i Jaków - mówi Sylwia Pisarek-Piotrowska, starosta lubelski.

Liderem projektu jest powiat lubelski, ale udział w nim biorą łącznie dwadzieścia dwa samorządy z województwa lubelskiego.

- E-geodezja II to projekt, który ma na celu cyfryzację zasobów geodezyjnych województwa lubelskiego. Mieszkańcy będą mieli dostęp do cyfrowych danych geodezyjnych poprzez e-usługi. Teraz mieszkańcy mogą np. wziąć wypis z rejestru gruntów, czy też jakieś pozwolenia - to wszystko już jest. Natomiast my rozbudujemy te usługi. Będzie to wszystko bardziej klarowne, bardziej przejrzyste i na pewno w dużej mierze pomoże tym mieszkańcom skorzystać bez wychodzenia z domu. Dotychczas były białe plamy tak zwane, czyli nie wszystko było scyfryzowane. Docelowo obejmiemy sto procent cyfryzacji ewidencji gruntów i budynków - mówi Ewa Radkiewicz-Rola, kierownik projektu e-Geodezja II.

Projekt e-geodezja II będzie realizowany do końca 2027 roku. Jego wartość to 189 mln zł.

Partnerami projektu są powiaty: bialski, biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, kraśnicki, lubartowski, łukowski, opolski, parczewski, puławski, radzyński, rycki, świdnicki, tomaszowski, włodawski, zamojski oraz Miasta: Biała Podlaska, Chełm, Lublin.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Światowy Dzień Kota. Oto milusińscy naszych Czytelników!

Lublin Radio ESKA Google News
Autor: