Przygotowanie zgodnie z harmonogramem?
Matuszczyk powiedział w czwartek mediom, że strona wojskowa określiła jaki teren należący w tej chwili do portu lotniczego zamierza kupić. Chodzi o kilkadziesiąt hektarów, których wartość księgową zna, ale nie chciał jej ujawnić. Ostatecznych negocjacji w tej sprawie spodziewa się w połowie roku.
Matuszczyk stwierdził, że baza „będzie realizowana i ona tu powstanie”, przygotowania toczą się zgodnie z harmonogramem, a wstępne prace na terenie inwestycji mogą się rozpocząć w tym roku. Według jego relacji, wokół lasu pojawiły się już tabliczki z zakazem wstępu na teren wojskowy.
W tym roku prezes spodziewa się podpisania umowy związanej z przejęciem gruntu i przygotowania zasadniczej części tzw. umowy operacyjnej, która „organizuje życie na takim organizmie jak lotnisko, gdzie funkcjonują dwa podmioty, czyli cywilny i wojskowy”.
List intencyjny z 2024 roku
25 marca 2024 r. wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, marszałek woj. lubelskiego, prezydent Lublina i prezes Portu Lotniczego Lublin podpisali list intencyjny poświęcony współpracy przy utworzeniu stałej bazy śmigłowców Wojsk Lądowych na lotnisku w podlubelskim Świdniku.
29 maja szef MON zatwierdził „Protokół lokalizacyjny w sprawie ustalenia lokalizacji Stałej Bazy Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz Miejsca Czasowego Bazowania Lotnictwa Śmigłowcowego”, zgodnie z którym baza miała powstać na terenach lotniska użytku publicznego w Świdniku.
Strona wojskowa - poinformowało MON - uzgodniła pozyskanie od spółki Port Lotniczy Lublin na rzecz Skarbu Państwa w trwały zarząd Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Lublinie nieruchomości przylegających do lotniska, tj. terenu o powierzchni ok. 113 ha. Jednak później ministerstwo odstąpiło od tego rozwiązania.
Opóźnieniu winny suseł
W październiku Centrum Operacyjne MON poinformowało PAP, że resort odstąpił od pozyskania nieruchomości przyległej do lotniska ze względu na występujące ograniczenia przyrodnicze i środowiskowe dotyczące Natury 2000. Z Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody wynika, że na obszarze, na którym rozważana była budowa bazy występują siedliska susłów perełkowanych.
Jako alternatywę do rozmieszczenia stałej bazy lotnictwa śmigłowcowego Wojsk Lądowych resort obrony narodowej przyjął nieruchomości należące do spółki Port Lotniczy Lublin i tereny Państwowego Gospodarstwa Leśnego "Lasy Państwowe", które są położone na północ od lotniska cywilnego. Łączna powierzchnia tych nieruchomości to ok. 50-60 ha.
Zobacz także: Miłośnicy łyżew wyjechali na lód! W Świdniku ruszyło lodowisko