- W swojej praktyce coraz częściej spotykam się z pacjentami w trzecim i czwartym stopniu rozwoju nowotworu, czyli w stanach zaawansowanych - mówi prof. Janusz Klatka, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Otolaryngologii SPSK Nr 4 w Lublinie. - Podstawowe objawy na które należy zwrócić uwagę to chrypka, która może dawać bardzo wczesny objaw nowotworu, czy nacieku głośni, ale też trudności w połykaniu, ból gardła i duszność. W przypadku każdego z tych objawów, zwłaszcza duszności, zaburzeń połykania, czy krwawienia pacjent powinien zgłosić się do lekarza.
Jedną z podstawowych zasad profilaktyki nowotworów głowy i szyi jest reguła 1 przez 3, czyli jeżeli pacjent zauważy u siebie jeden z tych objawów występujący przez co najmniej trzy tygodnie, powinien zgłosić się do lekarza.
- Laryngolog wykona laryngoskopię i zobaczy jaki jest stan gardła środkowego, dolnego, krtani i podejmie odpowiednie działania - dodaje prof. Klatka. - Wszystko zależy od stopnia zaawansowania. Jeżeli są to stopnie zaawansowania pierwszy, drugi, to sposób leczenia jest bardzo skuteczny. Ponad 90 procent wyleczeń. Natomiast jak pacjent przyjdzie w trzecim, lub czwartym stopniu zaawansowania, czyli późne nowotwory, to leczenie jest już trudne. Ilość wyleczeń jest znacznie mniejsza.
Bezpłatne badania laryngologiczne odbędą się we wtorek, 20 września w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie. Osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy, mogą skorzystać z konsultacji bez skierowania. Badania będą prowadzić lekarze Klinicznego Oddziału Otolaryngologii w budynku Poradni Specjalistycznych SPSK Nr 4 (pokoje 128, 129, 130) w godzinach od 14 do 19.
Polecany artykuł: