Wsparcie dla osób niepełnosprawnych

i

Autor: unsplash.com zdjęcie ilustracyjne

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne stanie na Czechowie. Ruszył przetarg

2022-11-14 11:26

Na lubelskim Czechowie ma powstać nowe miejsce, w którym wsparcie otrzymają osoby niepełnosprawne. Miasto ogłosiło przetarg na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkaniowego.

Nowa placówka w ciągu dwóch lat ma stanąć przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Specjalistyczny ośrodek z zamierzenia ma stanowić wsparcie dla osób dorosłych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

– Nowa miejska jednostka pomocy społecznej zaoferuje wsparcie dla mieszkańców z niepełnosprawnościami. W przyszłości z form opieki skorzysta jednocześnie 20 osób w ramach pobytu dziennego oraz zamieszkiwania całodobowego. Wszyscy podopieczni będą mieli zapewnioną pomoc i opiekę adekwatną do ich potrzeb wynikających z wieku i stanu zdrowia – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Jak będzie wyglądać nowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne?

Miasto ogłosiło już przetarg na opracowanie dokumentacji i budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego na Czechowie. Ośrodek ma być jednokondygnacyjny i podzielony na dwie części. W pierwszej z nich ma się znaleźć sześć jednoosobowych pokoi (liczących 15,5 m2) razem z wydzielonymi łazienkami, z czego dwa mają zostać dostosowane dla osób niepełnosprawnych, które wymagają wysokiego wsparcia.

Druga część – dzienna – ma obejmować pokój pobytu dziennego (49 m2), salę do fizjoterapii, zajęć grupowych i indywidualnych, pokój wyciszeń oraz pokój medyczny. Korzystać z niej mają zarówno osoby, które będą przebywać w ośrodku całodobowo, jak i te korzystające tylko z pobytu dziennego. W budynku znajdować się będą dwie łazienki „z natryskami dla osób przebywających na pobycie dziennym, w tym jedno z wózkowanną” oraz szatnia. Będzie też ogólnodostępna kuchnia.

Nowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne ma zapewnić całodobowy pobyt dla 6 niepełnosprawnych osób oraz pobyt dzienny dla 14 (w każdy dzień tygodnia, po 8 godzin).

– Placówka będzie ukierunkowana na budowanie atmosfery jak najbardziej zbliżonej do warunków domowych, w których podmiotowość i integracja społeczna będą stanowiły kluczowe wartości. Jest to zgodne z ideą tworzenia takich Centrów, czyli zasadą deinstytucjonalizacji. Mieszkańcy i podopieczni Centrum otrzymają odpowiednie wsparcie w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, opiekuńczych, a także rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych – podkreśla Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych.

W Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym mają zostać zatrudnieni m.in.: pielęgniarki, psycholog i terapeuci oraz instruktorzy. Nowy ośrodek będzie czwartym tego typu obiektem w mieście (już działające w tym zakresie placówki to: Ośrodek Wsparcia dla Osób z Niepełnosprawnością „Benjamin” przy ul. Zbożowej, Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną).

Czas składania ofert w przetargu upływa 24 listopada.