Centrum Nauki w Lublinie coraz blliżej. Jest już wykonawca

i

Autor: pixabay

Centrum Nauki w Lublinie coraz bliżej. Jest już wykonawca

2020-04-28 13:47

Za około 6 miesięcy Lublin będzie miał swoje Centrum Nauki. Ma to być taki lubelski "Kopernik". Inwestycja pochłonie prawie 7 milionów złotych. Wykonawcą projektu będzie firma Trias Avi.

Centrum Nauki ma powstać w przestrzeniach Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Miejsce dedykowane będzie dzieciom i młodzieży szkolnej. Wszystkie aktywności zaplanowane w Centrum Nauki będą miały za zadanie w przystępny i ciekawy sposób pokazać, jak stworzony jest świat i otaczające nas przedmioty.

- Naszą intencją jest stworzenie w województwie lubelskim miejsca, które będzie inspirować i pobudzać młodych ludzi do zadawania pytań i szukania odpowiedzi. Chcemy promować i popularyzować naukę, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Centrum Nauki znakomicie wpisuje się w ideę nowoczesnej edukacji opartej w dużej mierze na technologiach multimedialnych - przekonuje Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Centrum nauki w Lublinie ma powstać za około 6 miesięcy. Projekt zrealizuje firma Trias Avi, która między innymi stworzyła instalacje audiowizualne w Muzeum Powstania Warszawskiego, w Białostockim Centrum Nauki Epicentrum, w Muzeum Schindlera, na stadionie PGE ARENA Gdańsk, w Hali Sportowej Atlas Arena Łódź, jak również w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

W Centrum Nauki znajdą się wystawy stałe oraz tymczasowe z różnych dziedzin nauki. Wystawy stałe będą podzielone na siedem stref, każda będzie dotyczyć innej tematyki.

- Przykładowo w strefie „Robotyka i technologia” będzie można zaplanować zautomatyzowany proces produkcyjny, jak również wcielić się w rolę operatora łazika w misji na Marsie. Strefa „Miasto pełne energii” odpowie na pytanie, w jaki sposób produkowany jest prąd za pośrednictwem tradycyjnych, jak i alternatywnych źródeł. Z kolei strefa „Człowiek i technologia” pokaże tajniki operacji laparoskopowych - mówi Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Jedną z atrakcji dla odwiedzających będzie także „kino sferyczne” wykorzystujące najnowsze technologie do projekcji treści edukacyjnych. Na każdym etapie zwiedzania będą też wykorzystywane multimedia.

- Zainteresowania dzieci oraz młodzieży mocno skupiają się dziś na świecie wirtualnej rzeczywistości, której również nie zabraknie w naszym Centrum Nauki. Po jego przestrzeniach będzie oprowadzał „wirtualny przewodnik”, pojawią się również instalacje holograficzne. - podsumowuje marszałek Jarosław Stawiarski.